Świat

Granaty i armatki wodne mimo mrozu. Ukraińska milicja dostała nowe uprawnienia

Świat

PAP/EPAMilicja będzie mogła internweniować częściej, nie licząc się z dotychczasowymi przepisami

Rząd premiera Ukrainy Mykoły Azarowa rozszerzył listę środków, które mogą być wykorzystywane przez milicję do "powstrzymania masowych zamieszek i grupowego naruszenia porządku publicznego", m.in. o granaty dymne i gazowe.

Odpowiednie rozporządzenia opublikowano po środowym posiedzeniu Rady Ministrów, prowadzonym przez premiera Azarowa, który po południu udał się na Światowe Forum Ekonomiczne w szwajcarskim Davos.

Granaty i armatki wodne poniżej "0"

Rząd zezwolił milicji na używanie w takich sytuacjach: ręcznych granatów dymnych, granatów gazowych i świetlnych oraz granatów świetlno-hukowych, których dotychczas nie było na listach dozwolonych środków. Korzystanie z niektórych z nich było dotychczas dopuszczalne wyłącznie podczas operacji specjalnych.

Rada Ministrów zmieniła także zasady użycia przeciwko demonstrantom armatek wodnych. Do dziś nie można było ich używać przy temperaturze poniżej zera stopni Celsjusza. Ograniczenie to anulowano.

Ustawa 3879 wymierzona w opozycję

W środę na Ukrainie weszły też w życie nowe przepisy znacząco zaostrzające kary dla przeciwników władz i ograniczające działalność organizacji pozarządowych.

Ustawy krytykowane przez Zachód jako niedemokratyczne zostały podpisane przez Radę Najwyższą i prezydenta Wiktora Janukowycza w ubiegłym tygodniu.

Ukraińskie media rządowe opublikowały ustawy już we wtorek. Ukazały się one w gazecie "Hołos Ukrainy", choć opozycja bez powodzenia próbowała przejąć jej nakład.

Potępiane przez opozycję zmiany prawne, ujęte m.in. w ustawie nr 3879, zaostrzają odpowiedzialność za udział w nielegalnych manifestacjach i za rozpowszechnianie "treści ekstremistycznych" oraz podwyższają kary za rozbijanie namiotów w miejscach protestu.

Przewidziano kary dla kierowców, którzy poruszają się po drogach w kolumnach liczących ponad pięć pojazdów, a także zakazano demonstracji przed prywatnymi mieszkaniami i domami obywateli.

Zdaniem opozycji zmienione przepisy wymierzone są w uczestników protestów antyrządowych, które trwają od listopada na Majdanie Niepodległości w Kijowie. Większość parlamentarna uprościła też procedury związane z uchylaniem immunitetu poselskiego, co może uderzyć w deputowanych mniejszości, zaangażowanych w te protesty.

W Kijowie trzy ofiary śmiertelne

W Kijowie od rana trwają walki między milicyjnymi oddziałami specjalnymi Berkut a przeciwnikami rządu. W ich wyniku zginęły już trzy osoby. Dwie z nich od strzałów z broni palnej. Ponad 200 osób zostało rannych.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: adso\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA

Tagi:
Raporty: