Gore: nagrodę przeznaczę na walkę z ociepleniem


B. wiceprezydent USA Al Gore został laureatem pokojowej nagrody Nobla. Drugim laureatem został oenzetowski Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu - poinformował w piątek Komitet Noblowski w Oslo.

W uzasadnieniu norweski Komitet podał, że nagroda została przyznana "za ich wysiłki na rzecz budowy i upowszechniania wiedzy na temat zmian klimatu wynikających z działań człowieka i za stworzenie podstaw dla środków, które są niezbędne do walki z takimi zmianami".

Czuję się zaszczycony gore

Gore, który "czuje się zaszczycony" przyznaniem mu pokojowego Nobla, zapowiedział, że całą nagrodę przeznaczy na Sojusz ds. Zmian Klimatu. Jest to organizacja pozarządowa zajmująca się informowaniem opinii publicznej o konieczności rozwiązywania problemów klimatycznych. B. wiceprezydent podkreślił również, że czuje się zaszczycony z powodu dzielenia nagrody z oenzetowskim Międzyrządowym Panelem ds. Zmian Klimatu (IPCC). Jak zaznaczył, jest to wybitna jednostka naukowa poświęcona zwiększaniu naszej wiedzy na temat kryzysu klimatycznego.

Rajendra Pachauri, przewodniczący IPCC - współlaureata nagrody - wyraził z kolei "głębokie poruszenie" z powodu przyznania Nobla. I on podkreśla rolę drugiego noblisty: "przyznanie nagrody IPCC i byłemu wiceprezydentowi USA zrodzi bowiem - jego zdaniem - poczucie pilności walki z ociepleniem klimatu.

Nie mogę w to uwierzyć, jestem głęboko poruszony, oszołomiony ipcc

Wiceprezydent z Oscarem Gore ukończył uniwersytet Harvarda. W latach 1969-1971 odbył służbę wojskową w Wietnamie w pionie prasowym armii. Gore był wiceprezydentem USA w latach 1993-2001. Kandydował w wyborach prezydenckich w 2000 r., jednak przegrał z Georgem W. Bushem (o wyniku głosowania przesądził ostatecznie Sąd Najwyższy). Gore zdecydowanie sprzeciwiał się interwencji USA w wojnę w Iraku. W ostatnich latach coraz bardziej zaangażował się w działania ekologiczne, zwłaszcza walki z globalnym ociepleniem.

Efektem tej działalności był film "An Inconvenient Truth" ("Niewygodna prawda"), za który Gore zdobył Oscara w kategorii "najlepszy film dokumentalny".

Polski pokojowy noblista Lech Wałęsa o Noblu dla Gore'a
Polski pokojowy noblista Lech Wałęsa o Noblu dla Gore'aTVN24

7 lipca br. Gore zorganizował serię światowych wielkich koncertów Live Earth, które odbyły się z udziałem największych gwiazd na wszystkich kontynentach świata - od Antarktydy i Australii poprzez Azję, obie Ameryki, Afrykę, po Europę. Każdy koncert poprzedzało wystąpienie Gore'a z gorącym apelem o podjęcie przez wszystkich ludzi walki z globalnym ociepleniem.

Zasiada w radach nadzorczych koncernów Apple i Google oraz wykłada gościnnie na wielu amerykańskich uczelniach. Do tej pory nie wypowiedział się jednoznacznie na temat, czy będzie kandydować w wyborach prezydenckich w 2008 roku.

Drugi noblista - autor pesymistycznych wizji

Raz rozpoczęty proces ocieplenia będzie trwał przez wieki, bez względu na to, jak bardzo ograniczymy emisję gazów cieplarnianych. ipcc2

Gore był w trójce faworytów Obserwatorzy twierdzili wcześniej, że pięcioosobowy komitet miał poważne problemy z wyborem, czego dowodem miało być, że ostateczna decyzja jest podejmowana tak późno. W poprzednich latach zapadała we wcześniejszych terminach. Zwycięstwo Gore'a przewidywał piątkowy "Financial Times". Londyński dziennik zwracał uwagę, że Amerykanin odwołał swój udział w czwartkowym spotkaniu w San Francisco i grudniowej konferencji w Delhi, zbiegającej się w czasie z ceremonią wręczenia nagród Nobla. Ponadto - zdaniem gazety - biuro byłego wiceprezydenta USA nie odpowiadało na telefony.

Wcześniej kandydatura Gore'a znalazła się w pierwszej trójce ewentualnych zwycięzców. Zakłady bukmacherskie obliczały jego szanse na 19:2. Wśród faworytów znalazła się również Polka - Irena Sendlerowa, która podczas II wojny światowej uratowała ok. 2,5 tys. żydowskich dzieci.

Od 1901 roku Pokojową Nagrodę Nobla przyznano 161 osobom i organizacjom. Nagroda, którą jest medal, dyplom i czek na 10 milionów koron szwedzkich (równowartość ok. 1,1 mln euro) będzie wręczona 10 grudnia w Oslo.

To kolejny Nobel przyznany za działania proekologiczna. W 2004 r. Nobel został przyznany kenijskiej działaczce ekologicznej Wangari Maathai.

Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości