Świat

Geje przed pałacem dyktatora

Świat


Monumentalny bukaresztański Pałac Republiki był świadkiem najlepszych lat dyktatora Nicolae Ceausescu i jego dramatycznego upadku. W czasach demokracji świadkuje innym wydarzeniom - w sobotę paradzie gejów.

Przed Pałacem, do którego dostępu setki policjantów z oddziałów prewencji, zebrało się ok. 200 przystrojonych w kolory tęczy manifestantów z balonami.

Marsz, który odbył się w Bukareszcie po raz piąty, zwołała organizacja "Accept". W manifestacji uczestniczyli też przedstawiciele ambasad Wielkiej Brytanii, Szwecji, Holandii i Czech.

1/3 Rumunów przeciw homoseksualistom

Nie obyło się bez głośnego sprzeciwu. Na ulice rumuńskiej stolicy wyszły już w piątek wieczorem dwie kontrdemonstracje, zwołane z inicjatywy organizacji związanych z Kościołem prawosławnym oraz grup skrajnej prawicy.

W sobotę przeciwnicy homoseksualistów też byli aktywni, a jak wynika z sondażu przeprowadzonego jesienią przez rumuński Instytut Gallupa jedna trzecia ankietowanych popiera ich sprzeciw i uważa, że wobec homoseksualistów powinno się stosować sankcje.

Źródło: PAP