Charles Sobhraj nazywany "Wężem" zwolniony z więzienia w Nepalu. Seryjny zabójca wrócił do Francji

Źródło:
PAP, Reuters, CNN, BBC

Seryjny zabójca, obywatel Francji Charles Sobhraj, przybył w sobotę do Paryża po prawie dwóch dekadach spędzonych w więzieniu w Katmandu - podał Reuters. Sąd w Nepalu postanowił wypuścić go na wolność ze względu na jego podeszły wiek i poważną chorobę serca. Przed wylotem Sobhraj powiedział dziennikarzowi AFP, że czuje się świetnie i "ma dużo do zrobienia".

Nazywany "Zabójcą bikini" lub "Wężem" ze względu na umiejętność zręcznej zmiany wyglądu i tożsamości oraz wymykania się policji, Charles Sobhraj wyspecjalizował się w mordowaniu podróżujących w latach 70. hipisów, którym podawał środki nasenne lub narkotyki, zabijał, okradał, a zwłoki spalał lub porzucał.

W Nepalu odsiadywał podwójne dożywocie. Został skazany za zamordowanie w 1975 roku Amerykanki Connie Bronizch i Kanadyjczyka Laurenta Carriere'a, jednak według policji popełnionych przez niego zbrodni było znacznie więcej.

21 grudnia sąd w Nepalu postanowił wypuścić Sobhraja na wolność ze względu na jego podeszły wiek i poważną chorobę serca. Jak poinformował Bimal Paudel, cytowany przez CNN rzecznik nepalskiego Sądu Najwyższego, Sobhraj "musi poddać się operacji na otwartym sercu".

W piątek Sobhraj został odeskortowany przez policję na lotnisko w Katmandu, skąd wyleciał do Francji. Nepalskie władze nakazały mu opuszczenie kraju w ciągu 15 dni. Nie wiadomo na razie, czy we Francji zostanie oskarżony o kolejne przestępstwa.

Na lotnisku w Katmandu Sobhraj powiedział dziennikarzowi AFP, że czuje się świetnie i "ma dużo do zrobienia", zamierza bowiem pozwać wiele osób oraz państwo Nepal.

W sobotę rano Reuters podał, że Sobhraj wylądował w Paryżu. Obecna na lotnisku Charlesa de Gaulle'a prawniczka zabójcy Isabelle Coutant Peyre nie odpowiedziała na prośbę agencji o komentarz do sprawy.

Charles Sobhraj - kim jest?

Charles Sobhraj urodził się w 1944 roku w Sajgonie (obecnie Ho Chi Minh), wietnamskim mieście znajdującym się wówczas pod kolonialną władzą Francji. W pierwsze konflikty z prawem popadł w Europie, do której przeniósł się jako nastolatek. Był notowany za drobne włamania i kradzieże.

Na początku lat 70. wrócił do Azji, gdzie zaczął popełniać poważniejsze przestępstwa. Do więzienia trafił w Indiach w 1976 roku skazany za otrucie narkotykami grupy francuskich turystów. Usłyszał wyrok 12 lat pozbawienia wolności, po próbie ucieczki wydłużony o dodatkowe 10 lat.

Ostatecznie Charles Sobhraj wyszedł na wolność w 1997 roku, nadal podejrzewano go jednak o popełnienie innych przestępstw. W Nepalu był wydany nakaz aresztowania go w związku z dwoma morderstwami z 1975 roku. Sobhraj w 2003 roku nieoczekiwanie wrócił do Nepalu gdzie został zatrzymany, a rok później skazany na dożywocie za zamordowanie amerykańskiej turystki. W 2014 roku usłyszał drugi wyrok dożywotniego pozbawienia wolności, tym razem za morderstwo Kanadyjki.

Śledczy uważają, że ofiar Francuza było jednak znacznie więcej. Sam Charles Sobhraj przyznał się w trakcie procesu do zamordowania w latach 1972-1976 w sumie 12 osób, wspominał też o innych morderstwach. Później wycofał jednak swoje zeznania.

Ocenia się, że łącznie mógł być zamieszany w popełnienie nawet 20 morderstw. Jak wynika z ustaleń śledczych, 78-letni obecnie mężczyzna polował głównie na młodych turystów z Zachodu, zazwyczaj powiązanych ze środowiskiem hipisów. Przed dokonywaniem morderstw Sobhraj zdobywał zaufanie swoich ofiar, a następnie podawał im narkotyki. Niektóre z ofiar miał także torturować. Ze względu na swój podstępny sposób działania przez media nazywany był "Wężem".

Autorka/Autor:pp/kab

Źródło: PAP, Reuters, CNN, BBC