Francja, Niemcy i Wielka Brytania wzywają Iran do "zakończenia eskalacji nuklearnej"

Źródło:
PAP

Francja, Niemcy i Wielka Brytania we wspólnym oświadczeniu stwierdziły, że działania Iranu pogarszają sytuację i komplikują wysiłki na rzecz przywrócenia umowy nuklearnej. Była to reakcja na odłączenie przez Teheran kamer monitorujących Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej zainstalowanych w irańskich ośrodkach nuklearnych.

We wspólnym oświadczeniu, wydanym w czwartek późnym wieczorem, Francja, Niemcy i Wielka Brytania wezwały Iran do "zakończenia eskalacji nuklearnej" i potępiły Teheran za decyzję o odłączeniu kamer monitorujących jego działania nuklearne.

"Działania te tylko pogarszają sytuację i komplikują nasze wysiłki na rzecz przywrócenia pełnej realizacji umowy nuklearnej" – stwierdziły te trzy kraje w oświadczeniu i podkreśliły, że "powodują również dalsze wątpliwości co do zaangażowania Iranu w pomyślny wynik negocjacji".

Negocjacje ws. przywrócenia umowy nuklearnej

Kilkumiesięczne rozmowy w Wiedniu z Francją, Wielką Brytanią, Niemcami, Chinami i Rosją oraz pośrednio z USA na temat ożywienia umowy nuklearnej z 2015 roku obecnie są zawieszone.

Kilka dotychczasowych rund negocjacji nie przyniosło porozumienia, a Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) w środę poinformowała, iż Iran zamierza zainstalować w zakładach nuklearnych w Natanz dodatkowe zaawansowane wirówki IR-6 do wzbogacania uranu.

Z kolei Irańska Organizacja Energii Atomowej (AEOI) ogłosiła także w środę, że odłączyła kamery monitorujące, zainstalowane przez MAEA w irańskich ośrodkach nuklearnych. To rzekomo odpowiedź Teheranu na oskarżenia ze strony krajów europejskich i USA o brak współpracy w kwestiach atomowych.

Autorka/Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: