Francja kupuje drony. Jedyny wybór to Izrael i USA

Jedną z maszyn, których zakup jest rozważany, jest MQ-9 ReaperUSAF

Francuskie wojsko, podobnie jak polskie, postanowiło zakupić nowoczesne samoloty bezzałogowe. Jak powiedział minister obrony Jean-Yves Le Drian, Francja chce pozyskać całą flotę tych maszyn. Tak jak Polacy, Francuzi stoją przed wyborem pomiędzy dostawcami z Izraela i USA.

- Rozmawiamy z obiema stronami - powiedział Le Drian w niedzielę w telewizji iTele. Wyjaśnił, że chodzi o natychmiastowy zakup.

Szybkie dozbrojenie

W sobotę dziennik "Le Monde" podał, że Francja uzyskała zgodę Pentagonu na kupienie w trybie nadzwyczajnym dwóch dronów Reaper. Porozumienie wymaga jeszcze zatwierdzenia przez Kongres USA. Zdaniem "Le Monde", Francja chce docelowo kupić pięć lub siedem maszyn, budowanych przez koncern General Atomics. Francuzi mają chcieć wysłać dwie zakupione w USA maszyny do Mali jeszcze przed końcem tego roku. Jak pisze "Le Monde", podczas rozpoczętej w styczniu interwencji w tym afrykańskim kraju, francuscy wojskowi boleśnie przekonali się, iż nie posiadają odpowiednich bezzałogowych zwiadowców.

Wsparcia udzielili wówczas Amerykanie, którzy wysłali nad północne Mali kilka swoich maszyn i przekazywali Francuzom dane wywiadowcze.

Dziura w arsenale

Francuski wywiad DGSE, siły specjalne i armia, wykorzystują obecnie tylko relatywnie małe drony taktyczne. Nie mają jednak większych maszyn określanych jako MALE, czyli Średni Pułap i Długotrwały Lot, które mogą utrzymywać się w powietrzu przez kilkanaście lub więcej godzin.

Poza MQ-9 Francuzi mają też w planach zakup większej ilości dronów, które stworzą całą "rodzinę" tego rodzaju maszyn, podobnie jak chce to uczynić teraz polski MON. Jedynymi potencjalnymi dostawcami są firmy z USA i Izraela, które jako jedyne posiadają rozbudowaną ofertę maszyn bezzałogowych wszystkich typów.

We Francji również trwają prace nad dronami, ale bez większych efektów. "Le Monde" przypomina, że Francja już trzy razy próbowała zaopatrzyć się na korzystnych warunkach w amerykańskie drony. Poprzednie starania wszczęto w 1991 roku, przy okazji pierwszej wojny w Zatoce Perskiej, następnie, w 1999 roku w czasie wojny w Kosowie. Trzecią próbę Francja podjęła w 2008 roku.

Autor: mk//gak/k / Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: USAF