Jean-Marie Le Pen wziął potajemny ślub. Rodzina dowiedziała się z prasy

Źródło:
PAP

Współzałożyciel i były lider prawicowego Frontu Narodowego 92-letni Jean-Marie Le Pen wziął w sobotę ślub kościelny z 88-letnią Jany. Ceremonia odbyła się w tajemnicy. Rodzina polityka dowiedziała się o wydarzeniu z prasy. - To upokarzające i bolesne – skomentowała ślub ojca Yann, starsza siostra przewodniczącej Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen.

Małżonkowie: 92-letni Jean-Marie Le Pen oraz 88-letnia Jany, którzy 30 lat temu wzięli ślub cywilny, w sobotę w swoim domu w Rueil-Malmaison przypieczętowali swój związek ceremonią w obrządku katolickim – poinformował tygodnik "L'Obs". Uroczystość poprowadził ojciec Philippe Laguerie, były proboszcz parafii św. Mikołaja w Paryżu, znana wśród francuskich środowisk konserwatywnych postać.

Nagranie z wydarzenia opublikował prawicowy portal Boulevard Voltaire.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

"Dowiedziałam się z prasy, to upokarzające i bolesne"

Trzy córki Le Pena z pierwszego małżeństwa z Pierrette Le Pen oraz jego ośmioro wnucząt dowiedzieli się o ślubie z mediów w poniedziałek. - To dość niepokojące. Zastanawiamy się dlaczego? Dowiedziałam się z prasy, to upokarzające i bolesne dla nas, dzieci i dla wszystkich wnuków – skomentowała ślub ojca dla dziennika "Le Figaro" Yann, starsza siostra przewodniczącej Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen.

Zdaniem Yann brak obecności rodziny na ślubie nie jest sytuacją normalną. - Kiedy masz takiego ojca, musisz nauczyć się go ignorować. Ale my, jego córki, jesteśmy w szoku – podsumowała ślub Yann.

Kontrowersyjny senior rodu Le Pen

Jean-Marie jest francuskim politykiem, założycielem i byłym wieloletnim przywódcą skrajnie prawicowego Frontu Narodowego, który zmienił nazwę na Zjednoczenie Narodowe i rządzony jest obecnie przez jego córkę Marine.

Marine Le Pen, przewodnicząca francuskiego Zjednoczenia Narodowego Shutterstock

Syn rybaka i krawcowej, z wykształcenia prawnik, Le Pen w latach 50. wstąpił do Legii Cudzoziemskiej, jako oficer służb specjalnych uczestniczył również w wojnie w Algierii. W 1956 roku po raz pierwszy został wybrany do Zgromadzenia Narodowego. Był deputowanym francuskiego parlamentu i europosłem, pięciokrotnie startował w wyborach prezydenckich.

Senior rodu Le Pen wielokrotnie publicznie głosił poglądy antysemickie i rasistowskie, co prowadziło do procesów sądowych m.in. za podżeganie do nienawiści rasowej oraz negowanie Holokaustu.

Autorka/Autor:ft/kg

Źródło: PAP