Francja i Japonia zacieśniają współpracę wojskową. W tle azjatyckie konflikty


Władze Francji i Japonii porozumiały się w kwestii wzajemnego zaopatrywania ich sił wojskowych w żywność, paliwo i inne dobra - poinformowała japońska agencja Jiji Press. Obie armie zacieśnią również współpracę szkoleniową oraz nasilą wspólne ćwiczenia wojskowe.

Wszechstronne porozumienie Francji z Japonią osiągnięte zostało w piątek w Tokio w tzw. formacie 2+2, czyli ministrów spraw zagranicznych oraz obrony z obu państw: Taro Kono i Itsunori Onodery po stronie japońskiej oraz Jean-Yves Le Drian i Florence Parly po stronie francuskiej.

- Szerokie porozumienie Japonii i Francji jest ważnym rezultatem (rozmów - red.) - podkreślił Kono.

Łatwiejsza współpraca

Oprócz współpracy logistycznej ministrowie porozumieli się również co do rozszerzenia programu wspólnych szkoleń pomiędzy francuskimi i japońskimi siłami morskimi, a także promocji wspólnych badań dotyczących wyposażenia obronnego, m.in. w zakresie radzenia sobie z minami morskimi.

Zapowiedziano przy tej okazji wspólne ćwiczenia japońskiego niszczyciela z francuską fregatą, do których zgodnie z planem ma dojść w lutym u wybrzeży Japonii.

Jak komentowała w weekend agencja Jiji, oczekuje się, że francusko-japońskie porozumienie zwiększy interoperacyjność sił zbrojnych obu państw, ułatwiając ich współpracę m.in. na misjach pokojowych ONZ.

Ministrowie z Francji i Japonii wyrazili również zgodę w kwestii zacieśnienia współpracy na rzecz utrzymania wolnego i otwartego regionu Indii i Pacyfiku.

Podkreślili zaniepokojenie napięciami na morzach Wschodniochińskim i Południowochińskim, na których Chiny zgłaszają swoje roszczenia terytorialne i prowadzą coraz bardziej asertywną politykę. Paryż i Tokio wyraziły przy tym swój zdecydowany sprzeciw wobec podejmowaniu jakichkolwiek jednostronnych działań na tych obszarach.

Jako obszar, w którym francusko-japońska współpraca ma przynieść korzyści, wskazano ponadto zwiększenie presji wywieranej na reżim północnokoreański.

Japonia i partnerzy

Spotkanie ministrów z Francji i Japonii było już czwartym zorganizowanym w formule 2+2, poprzednie miało miejsce w styczniu 2017 roku.

Podobne porozumienia, określane akronimem ACSA (Acquisition and Cross-Servicing Agreement), Japonia podpisała w ostatnim czasie również ze Stanami Zjednoczonymi, Australią i Wielką Brytanią. Wszystkie te państwa łączy nie tylko demokratyczny ustrój i dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi, ale również zaniepokojenie wzrostem potęgi Chin.

Zacieśnianie przez nie współpracy obronnej, choć oficjalnie nie jest wymierzone w nikogo, uznaje się za działania na rzecz stworzenia koalicji zdolnej do przeciwstawienia się chińskim ambicjom terytorialnym na zachodnim i południowym Pacyfiku.

Autor: mm/adso / Źródło: Japan News, tvn24.pl