Fińska policja jest w pełni przygotowana na wyższy poziom zagrożenia – zapewniła minister spraw wewnętrznych Paula Risikko, odnosząc się do ogłoszonej w Finlandii decyzji o podniesieniu stopnia zagrożenia atakami terrorystycznymi.
W środę fińska policja bezpieczeństwa SUPO oświadczyła, że zagrożenie terroryzmem w Finlandii jest wysokie jak nigdy wcześniej. Przedstawiła nową skalę zagrożenia atakami terrorystycznymi. Obecnie w Finlandii obowiązuje drugi podwyższony stopień zagrożenia terroryzmem w 4 – stopniowej skali (niski, podwyższony, wysoki i bardzo wysoki).
- Dobrze, że taka skala została wprowadzona - skomentowała w środę dla fińskiego nadawcy Yle szefowa MSW Paula Risikko. Według niej taka skala umożliwia porównanie oceny zagrożeń z innymi krajami.
Wcześniej, gdy obowiązywało stare nazewnictwo oceny zagrożeń, w 2015 r. stopień zagrożenia terrorystycznego został podniesiony z poziomu "bardzo niskiego" na "niski". Według SUPO w poprzednich latach nie było potrzeby stosowania oficjalnej skali, ponieważ historia zagrożenia terrorystycznego w Finlandii jest zbyt krótka.
Dodatkowe środki na bezpieczeństwo
Risikko zapewniła, że ogłoszenie podwyższonego poziomu zagrożeń nie jest spowodowane w Finlandii konkretną sytuacją, która w innych krajach prowadzi do tymczasowego podniesienia stopnia zagrożenia, tylko jest związane z analizą informacji jakie posiada SUPO.
Na wiosnę centroprawicowy gabinet Juhy Sipili będąc na półmetku swojej kadencji (lata 2015-2019) zdecydował o przekazaniu dodatkowych środków na poprawę bezpieczeństwa kraju.
Z zatwierdzonego pod koniec kwietnia planu gospodarczego na lata 2018-2021 wynika, że w przyszłym roku na bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne z budżetu zostanie przeznaczonych dodatkowych 100 mln euro (w tym 52 mln euro na siły zbrojne oraz 34,5 mln na policję). Między 8-10 mln euro rocznie ma być przekazanych na wzmocnienie bezpieczeństwa na wschodniej granicy kraju oraz na lotnisku Helsinki-Vantaa.
Risikko podkreśliła również, że już wcześniej urzędnicy zaczęli wymagać, aby organizatorzy imprez masowych zwiększyli środki bezpieczeństwa.
Wzmocnione środki bezpieczeństwa mają być zastosowane w trakcie lipcowych wydarzeń plenerowych, m.in. podczas zlotu żaglowców Tall Ships Races w porcie Kotka na południowym wybrzeżu Finlandii, czy w trakcie festiwalu jazzowego w Pori na zachodzie. Wokół miejsc, gdzie będą odbywać się imprezy masowe, mogą być stosowane betonowe zapory i zasieki, czy blokady z ciężkiego sprzętu roboczego, które miałyby uniemożliwić ataki z udziałem samochodów, czy ciężarówek.
Zagrożenia hybrydowe
Paula Risikko przypomniała również, że obecnie w fińskim parlamencie procedowana jest ustawa umożliwiająca zwiększenie możliwości służb w rozpoznawaniu tzw. zagrożeń hybrydowych. Chodzi o przyznanie większych uprawnień fińskim służbom bezpieczeństwa do zbierania informacji o wszelkiej aktywności zagrażającej bezpieczeństwu Finlandii, szczególnie jaka ma miejsce poza jej granicami.
- Mam nadzieję, że prawo zostanie przyjęte jak najszybciej - powiedziała Risikko.
Według opublikowanego w środę oświadczenia SUPO w Finlandii jest około 350 osób, określonych jako "sprzyjających" terroryzmowi, tj. takich, które mogą być potencjalnie zaangażowane we wspieranie działalności terrorystycznej.
Autor: mm/gry / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia public domain | Roquai