FIFA skrytykowana. Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba: zwykłe tchórzostwo

Autor:
bż//now
Źródło:
PAP

Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy, nazwał "zwykłym tchórzostwem" decyzję Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA), która nie zgodziła się na wyemitowanie przed finałem mundialu apelu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Ukraiński przywódca wezwał w nim do poparcia formuły pokojowej proponowanej przez Kijów i inicjatywy szczytu w tej sprawie.

Szef ukraińskiej dyplomacji stwierdził, że FIFA "po raz kolejny przejawiła hipokryzję pod hasłem 'Sport jest poza polityką'". We wpisie, który w niedzielę pojawił się w mediach społecznościowych, stwierdził, że "światowe organizacje sportowe i stojący na ich czele decydenci zbyt długo chowają się za tym zwrotem".

Kułeba podkreślił, że tak naprawdę za sformułowaniem "Sport jest poza polityką" "zawsze kryło się i nadal kryje zwykłe tchórzostwo".

"Staje się to najbardziej oczywiste, gdy chodzi o pokój i wojnę. A zwłaszcza tak niesprawiedliwą, jak rosyjska agresja na Ukrainę. Gdzie czarne i białe, dobro i zło są tak oczywiste" - oznajmił szef ukraińskiej dyplomacji.

Apel, którego nie chciała pokazać FIFA

Przed niedzielnym finałem piłkarskich mistrzostw świata wiceprzewodniczący parlamentu Ukrainy Ołeksandr Kornijenko opublikował na Twitterze apel prezydenta Zełenskiego, na którego emisję nie zgodziła się FIFA. Władze ukraińskie proponowały, by wyemitować go na stadionie przed rozpoczęciem finałowego meczu.

Ukraiński przywódca wezwał w nim do poparcia formuły pokojowej proponowanej przez Kijów i inicjatywy szczytu w tej sprawie. - Wygrać powinien pokój, a wojna - przegrać - apelował Zełenski na nagraniu.

- Dziś zobaczymy wspólne zwycięstwo i święto ludzkiego ducha. Różne kraje i narodowości decydują, kto z nich jest silniejszy w sprawiedliwej grze (fair play), a nie w grze z ogniem – na zielonej murawie, a nie na polu bitwy. Każdy ojciec chciałby wysłać swojego syna na mecz piłki nożnej, każda matka chciałaby, aby syn wrócił z wojny - powiedział Zełenski.

- Po mistrzostwach stadiony pustoszeją. Po wojnie pustoszeją miasta. Oto dlaczego wojna powinna przegrać, a mistrzem powinien zostać pokój, tak jak tutaj i teraz – w Katarze. Mistrzostwa świata, a nie wojna światowa - to jest możliwe - podkreślił ukraiński przywódca.

- Wesprzyjcie Ukrainę w jej staraniach o przywrócenie pokoju. Przyłączcie się do Globalnego Szczytu na rzecz Formuły Pokoju - powiedział prezydent Ukrainy na nagraniu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:bż//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości