Etiopia: porozumienie między rządem i władzami Tigraju. "Ważny krok na rzecz pokoju"

Źródło:
Reuters, BBC, PAP

Rząd Etiopii i władze separatystycznego Tigraju porozumiały się w sprawie zaprzestania działań wojennych - informuje Reuters, określając to wydarzenie jako "zdecydowany dyplomatyczny przełom" po dwóch latach wojny, która pochłonęła tysiące ludzkich istnień, spowodowała kryzys humanitarny i zmusiła miliony osób do opuszczenia swoich domów.

Jak poinformował Reuters, porozumienie zostało podpisane przez uczestników delegacji obydwu stron w stolicy RPA Pretorii, ponad tydzień po rozpoczęciu w tym mieście oficjalnych rozmów pokojowych, w których pośredniczyła Unia Afrykańska.

- Dwie strony konfliktu w Etiopii formalnie zgodziły się na zaprzestanie działań wojennych, a także na systematyczne, uporządkowane i skoordynowane rozbrojenie – powiedział były prezydent Nigerii Olusegun Obasanjo, specjalny wysłannik Unii Afrykańskiej. Jak stwierdził, nie jest to jeszcze zakończenie procesu pokojowego.

- Realizacja podpisanego dzisiaj porozumienia ma kluczowe znaczenie dla jego sukcesu – powiedział Obasanjo, dodając, że proces ten będzie nadzorowany i monitorowany przez grupę wysokiego szczebla Unii Afrykańskiej.

"Afrykańskie rozwiązanie afrykańskiego problemu"

Obasanjo pochwalił wyniki rozmów, mówiąc o "afrykańskim rozwiązaniu afrykańskiego problemu".

Przedstawiciel rządu etiopskiego Redwan Hussien, który jest doradcą do spraw bezpieczeństwa narodowego premiera Abiy Ahmeda, powiedział, że "wszystkie strony powinny być wierne literze i duchowi porozumienia".

Przedstawiciel sił regionalnych w Tigraju Getachew Reda mówił z kolei o śmierci i zniszczeniach na dużą skalę, wyraził także oczekiwanie, że obie strony dotrzymają swoich zobowiązań.

Reakcje ONZ i Białego Domu

Rzecznik Organizacji Narodów Zjednoczonych Stephane Dujarric przekazał, że sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres z zadowoleniem przyjął doniesienia o rozejmie. - Jest to bardzo mile widziany pierwszy krok, który, mamy nadzieję, może przynieść pocieszenie milionom etiopskich cywilów, którzy naprawdę ucierpieli podczas tego konfliktu – powiedział Dujarric w czasie rozmowy z dziennikarzami.

- Porozumienie między rządem etiopskim a siłami z Tigraju w sprawie zaprzestania działań wojennych stanowi ważny krok na rzecz pokoju - oznajmił rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price. Dodał, że Waszyngton będzie nadal angażował się w realizację porozumienia pokojowego.

Krwawy konflikt w Tigraju PAP

Tysiące ofiar konfliktu

Konflikt pomiędzy etiopskim rządem centralnym a oskarżanym przez władze o separatystyczne tendencje rządem Ludowego Frontu Wyzwolenia Tigraju (TPLF) trwał od listopada 2020 roku. Premier Etiopii Abiy Ahmed wysłał wówczas do zbuntowanej prowincji wojska w celu obalenia rządów TPLF. Według władz w Addis Abebie organizacja ta była odpowiedzialna za atakowanie baz militarnych i ignorowanie władzy federalnej.

W ocenie ONZ konflikt pochłonął tysiące istnień ludzkich i zmusił ponad dwa miliony ludzi do opuszczenia domów.

BBC przypomina, że brutalna wojna domowa w Etiopii doprowadziła do głębokiego kryzysu humanitarnego w północnej części tego kraju. Według ONZ prawie 90 procent mieszkańców Tigraju potrzebuje pomocy humanitarnej, a jedna trzecia miejscowych dzieci cierpi z powodu niedożywienia.

Autorka/Autor:tas/kg

Źródło: Reuters, BBC, PAP