Prezydent Kersti Kaljulaid mianowała w środę nowy, drugi gabinet Juriego Ratasa, tworzony przez trzy partie o charakterze centrowym, nacjonalistycznym i konserwatywnym. Wezwała jednocześnie polityków, aby nie podsycali nastrojów społecznych.
Przed oficjalną nominacją nowego gabinetu Kersti Kaljulaid przemawiając w pałacu prezydenckim w Tallinie wezwała polityków, aby przez sto dni powstrzymali się od "nienawiści". Wyraziła także nadzieję, że takie standardy zostaną utrzymane później.
Ratas ponownie premierem
Trójpartyjna koalicja składa się z socjalliberalnej Estońskiej Partii Centrum (EKK), której dużą część elektoratu stanowią rosyjskojęzyczni mieszkańcy kraju, Konserwatywnej Partii Ludowej Estonii (EKRE), a także konserwatywno-liberalnej partii Pro Patria (Isamaa).
Wywołała ona kontrowersje, a także protesty obywatelskie w Tallinie w obronie wartości podstawowych i społeczeństwa demokratycznego. Niepokoje społeczne wzbudziło wejście do estońskiego rządu po raz pierwszy EKRE - ugrupowania o charakterze narodowo-konserwatywnym, głoszącego hasła eurosceptyczne i antyimigranckie.
Według prezydent Kaljulaid liderzy trzech partii powinni dążyć do uspokojenia nastrojów. W ostatnich dniach prezydent odbyła też indywidualne spotkania z niektórymi kandydatami na ministrów. Przyjęcie takiej wyjątkowej procedury uzasadniała obawami wśród obywateli, jakie pojawiły się w związku z publicznymi wystąpieniami polityków. Wcześniej w proteście przeciwko tworzeniu koalicji z EKRE szeregi Estońskiej Partii Centrum opuścił jeden z jej deputowanych, stając się niezależnym posłem.
W 101-osobowym jednoizbowym parlamencie Estonii koalicja rządowa ma 56 mandatów. EKK oraz Pro Patria współtworzyły od końca 2016 r. pierwszy rząd Juriego Ratasa.
Estońska koalicja
W zaproponowanym przez Ratasa składzie nowego rządu trzy partie równo podzieliły się piętnastoma ministerstwami. Z kluczowych resortów Estońskiej Partii Centrum oprócz stanowiska premiera powierzone zostały ministerstwa gospodarki oraz spraw socjalnych.
EKRE przekazano m.in. resort spraw wewnętrznych, którym pokieruje lider tej partii Mart Helme, oraz resort finansów, którym pokieruje Martin Helme, syn przewodniczącego EKRE.
Natomiast najmniejszemu koalicjantowi, partii Pro Patria przypadł m.in. resort spraw zagranicznych (pokieruje nim Urmas Reinsalu, dotychczasowy minister sprawiedliwości) oraz obrony, którym, jak do tej pory, kierować będzie Juri Luik.
Oficjalnie drugi gabinet Juriego Ratasa złoży przysięgę przed parlamentem 29 kwietnia.
W ubiegłym tygodniu, po upadku kandydatury Kai Kallas (liderki liberalnej Estońskiej Partii Reform – RE, która wygrała wybory) na premiera, parlament zagłosował za nominacją Ratasa i zaproponowaną przez niego trójpartyjną koalicją.
Kallas przedstawiła propozycję powołania rządu mniejszościowego tworzonego wspólnie z Partią Socjaldemokratyczną (SDE), ale nie uzyskała poparcia parlamentarnej większości. RE i SDE, które łącznie dysponują 44 mandatami (odpowiednio 34 plus 10), będą w opozycji.
Autor: mm / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia (CC BY SA 2.0) / EU2017EE Estonian Presidency