"Sianie strachu" w Estonii. MSZ wzywa rosyjskiego dyplomatę

Źródło:
PAP
Tallinn, stolica Estonii
Tallinn, stolica Estonii
Reuters Archive
Tallinn, stolica EstoniiReuters Archive

Estońska Służba Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ISS) poinformowała, że 10 osób odpowiedzialnych za akty wandalizmu wymierzone w samochód ministra spraw wewnętrznych Estonii i estońskiego dziennikarza działało na polecenie służb specjalnych Rosji. W związku z tymi ustaleniami ministerstwo spraw zagranicznych Estonii wezwało we wtorek rosyjskiego charge d'affaires.

Estońska Służba Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ISS) podała, że celem operacji hybrydowej było "sianie strachu i stworzenie napięcia w estońskim społeczeństwie". Z materiału dowodowego wynika, że podejrzani pełnili różne role zgodnie z poleceniami rosyjskich służb specjalnych. Na przykład zbierali informacje potrzebne do przygotowania ataków, a następnie je przeprowadzali - podały estońskie służby.

Zatrzymani wybili szyby i włamali się do prywatnego samochodu ministra Lauri Laanemetsa na początku grudnia ubiegłego roku. Pozostałe samochody na parkingu zostały nietknięte. Tego samego dnia zdewastowano także pojazd Andrieja Szumakowa, redaktora naczelnego rosyjskojęzycznej strony internetowej portalu informacyjnego Delfi.

- Wszczęto postępowanie na podstawie kodeksu karnego, który dotyczy przestępstw przeciwko bezpieczeństwu Republiki Estońskiej - powiedziała prokurator Triinu Olev. Dodała, że zatrzymani to obywatele Rosji i Estonii, a niektórzy posiadają podwójne obywatelstwo.

Dyrektor generalny ISS Margo Palloson powiedział, że większość z zatrzymanych ma przeszłość kryminalną. Niektórzy z nich to mieszkańcy Rosji, którzy zostali tam zrekrutowani, a z innymi nawiązano kontakt za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Rosyjskie służby prowadzą działania hybrydowe przeciwko Estonii

Palloson oświadczył, że rosyjskie służby specjalne od lat na różne sposoby próbują wywołać napięcie w Estonii. Zaznaczył, że "w estońskim społeczeństwie nie ma szerokiego wsparcia dla tego rodzaju działań powodujących podziały, a Rosja nie zrealizuje swoich celów".

MSZ Estonii wezwało dyplomatę RosjiShutterstock

"To część rosyjskich ataków hybrydowych, które nie różnią się od gróźb bombowych wysyłanych do szkół e-mailami i ataków cybernetycznych. Jako społeczeństwo powinniśmy mieć świadomość, że ich głównym celem jest podzielenie i osłabienie naszej jedności. A jeśli o tym wiemy, możemy podejść do wiadomości i tych działań bardziej pragmatycznie" - zaznaczył minister Laanemets, komentując ataki.

MSZ Estonii wezwało dyplomatę Rosji

Ministerstwo spraw zagranicznych Estonii wezwało rosyjskiego charge d’affaires w związku z operacją hybrydową zorganizowaną w Estonii przez służby specjalne Rosji - oświadczył w komunikacie resort dyplomacji.

- Jest oczywiste, że Rosja systematycznie próbuje osłabiać nasze społeczeństwo, organizując operacje hybrydowe przeciwko naszemu państwu, naszemu narodowi i naszemu bezpieczeństwu. Jasne jest również, że nie damy się złamać - zaznaczył minister spraw zagranicznych Estonii Margus Tsahkna.

- Rosja ma w ten sposób nadzieję osłabić naszą państwowość i nasze niezachwiane poparcie dla Ukrainy. Jest jasne, że tego rodzaju plany przeciwko Estonii nie mogą się powieść - dodał polityk. Zapewnił, że Tallin utrzymuje stały kontakt z sojusznikami, z którymi dzieli się informacjami na temat hybrydowych zagrożeń ze strony Moskwy.

Autorka/Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock