Brytyjskie myśliwce przechwyciły rosyjski Tu-214

Źródło:
PAP
Samoloty NATO były podrywane w celu przechwycenia rosyjskich jednostek
Samoloty NATO były podrywane w celu przechwycenia rosyjskich jednostek
NATO Air Command
Samoloty NATO były podrywane w celu przechwycenia rosyjskich jednostekNATO Air Command

Królewskie Siły Powietrzne Wielkiej Brytanii poinformowały, że brytyjskie myśliwce Eurofighter Typhoon stacjonujące w Estonii zostały poderwane, a następnie przechwyciły nad Bałtykiem rosyjski samolot rozpoznawczy Tu-214.

"Typhoony z Królewskich Sił Powietrznych w Estonii wzbiły się dziś w powietrze, aby przechwycić samolot rozpoznawczy rosyjskich sił powietrznych, który leciał w międzynarodowej przestrzeni powietrznej" - napisano w komunikacie, który został opublikowany we wtorek na Twitterze.

Dodano, że rosyjski samolot leciał między Rosją kontynentalną a obwodem królewieckim w towarzystwie dwóch myśliwców Su-30M.

Litewskie MON przekazało w komunikacie, że w ubiegłym tygodniu samoloty misji przechwyciły dwa rosyjskie samoloty, które naruszyły międzynarodową przestrzeń powietrzną.

W ramach NATO-wskiej misji monitorowania bałtyckiej przestrzeni powietrznej od marca do sierpnia w estońskiej bazie Amari stacjonują samoloty brytyjskie, a na Litwie - jednostki lotnicze z Rumunii i Portugalii. Misję utworzono w roku 2004, gdy Litwa, Łotwa i Estonia zostały członkami NATO. W roku 2014 wzmocniono ją w odpowiedzi na rosyjską aneksję Krymu.

W przyszłym tygodniu w Wilnie odbędzie się szczyt NATO.

ZOBACZ TEŻ: 21 rosyjskich samolotów przechwyconych w ciągu 21 dni

Autorka/Autor:pp/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@RoyalAirForce