21 rosyjskich samolotów przechwyconych w ciągu 21 dni

Źródło:
PAP
Samoloty NATO były podrywane w celu przechwycenia rosyjskich jednostek
Samoloty NATO były podrywane w celu przechwycenia rosyjskich jednostek
NATO Air Command
Samoloty NATO były podrywane w celu przechwycenia rosyjskich jednostekNATO Air Command

Samoloty brytyjskie stacjonujące w Estonii w ramach kontyngentu NATO przechwyciły 21 samolotów rosyjskich - poinformowała estońska telewizja ERR. W czerwcu odnotowano najwięcej takich przechwyceń od początku 2023 roku.

W ciągu minionych 21 dni samoloty brytyjskie stacjonujące w Estonii w ramach kontyngentu NATO przechwyciły 21 samolotów rosyjskich - poinformowała telewizja ERR.

Samoloty stacjonujące w bazie Amari w Estonii poderwano w związku ze zbliżaniem się rosyjskich samolotów do estońskiej przestrzeni powietrznej, co uznano za naruszenie międzynarodowych standardów bezpieczeństwa.

Rosyjski samolot przechwycony przez myśliwce NATO Air PolicingNATO

Wśród przechwyconych samolotów znalazły się myśliwce, samoloty transportowe, zwiadowcze i bombowce. W 2023 roku do podobnych przechwyceń doszło łącznie 88 razy, najwięcej w czerwcu.

NATO monitoruje bałtycką przestrzeń powietrzną

Radio Wolna Europa, powołując się na ministerstwo obrony Rosji, poinformowało, że we wtorek rozpoczęły się taktyczne manewry rosyjskiego lotnictwa nad Morzem Bałtyckim. Celem ćwiczeń jest przetestowanie zdolności wojskowych rosyjskich sił powietrznych.

W ramach misji monitorowania bałtyckiej przestrzeni powietrznej od marca do sierpnia w bazie Amari stacjonują samoloty brytyjskie, na Litwie - jednostki lotnicze z Rumunii i Portugalii. Misję utworzono w roku 2014 w odpowiedzi na rosyjską aneksję Krymu.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: NATO