Emilia Plater czy Emilija Platerite?

Aktualizacja:
 
Obraz Wojciecha Kossaka "Emilia Plater w potyczce pod Szawlami", 1904

Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu rozpatrzy sprawę szkoły średniej im. Emilii Plater w Ławaryszkach pod Wilnem. Mieszkający tam Polacy spierają się z władzami Litwy o brzmienie imienia patronki: zgodnie z wyrokami krajowych sądów szkoła miałaby nosić imię w brzmieniu litewskim - Emilijos Platerites.

Emilia Plater to narodowa bohaterka Polski: jako kapitan polskiego wojska, uczestniczyła w powstaniu listopadowym na Żmudzi. Opiewana przez poetów - m.in. przez Adama Mickiewicza w "Śmierci pułkownika" - została patronką szkoły w Ławaryszkach przed ponad rokiem.

Konflikt "nazewniczy"

Przedstawiciel rządu na okręg wileński Jurgis Jurkeviczius zwrócił się jednak do sądu o anulowanie decyzji samorządu o nadaniu imienia w języku polskim, argumentując, że jest ona sprzeczna z ustawą o języku państwowym. Sąd podzielił tę opinię.

W lipcu skargę przeciwko Litwie w Trybunale złożyła rada samorządu rejonu wileńskiego. Jest to pierwszy skarga tzw. polskiego rejonu, jakim jest rejon wileński, przeciwko Litwie w obronie sprawy polskiej.

Radni tłumaczą, że bohaterka narodowa w różnych źródłach encyklopedycznych w języku angielskim, niemieckim, rosyjskim, francuskim przedstawiana jest jako Emilia Plater, a nie Emilija Platerite. Poza tym pisanie nazwiska w oryginalnej wersji umożliwia Europejska Konwencja Ochrony Praw Mniejszości Narodowych.

Po wyczerpaniu drogi sądowej na Litwie, gdzie kolejne instancje orzekły, iż polska szkoła powinna nosić imię Emilijos Platerites, rada samorządu zwróciła się do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Źródło: TVN24, PAP