TVN24 | Świat

Stan wyjątkowy w Ekwadorze. Powodem przemoc handlarzy narkotyków

TVN24 | Świat

Autor:
mart\mtom
Źródło:
PAP

Prezydent Ekwadoru Guillermo Lasso ogłosił stan wyjątkowy w całym kraju i "mobilizację policji i wojska". Ma to mieć związek z nasileniem się "przemocy ze strony handlarzy narkotyków".

- Nasze siły zbrojne i policja niezwłocznie wyjdą w pełnej gotowości na ulice – zakomunikował prezydent Ekwadoru Guillermo Lasso, który złożył to oświadczenie, występując w państwowej telewizji Ecuador TV. - Na ulicach Ekwadoru mamy jednego jedynego nieprzyjaciela: są nim handlarze narkotyków - oświadczył Lasso, który objął stanowisko prezydenta w maju tego roku.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Stan wyjątkowy na ulicach Ekwadoru

- Nasz kraj przestał być krajem, który zajmuje się handlem narkotykami, a stał się krajem, który również je konsumuje - stwierdził Lasso. Uzasadniając swą decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w całym kraju, powiedział, że "gwałtowna ofensywa handlarzy narkotyków nastąpiła zwłaszcza na prowincji", co wobec zadań, jakie stają wobec sił bezpieczeństwa publicznego wymagało powołania "komitetu obrony prawnej sił bezpieczeństwa publicznego" narażonych na ataki zbrodni zorganizowanej.

Na rozkaz prezydenta ekwadorskie siły zbrojne i Policja Narodowa przystąpiły do kontrolowania posiadanej prywatnie broni, inspekcji lokali, 24-godzinnego patrolowania ulic, konfiskaty narkotyków i "innych nieodzownych działań". - Udzielamy naszym siłom zbrojnym pełnego poparcia w ich walce ze zbrodnią zorganizowaną – cytuje słowa prezydenta specjalne nocne wydanie konserwatywnego dziennika "El Comercio".

Autor:mart\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/Marcos Pin