Ulicami Kairu przejechał orszak złożony z 22 mumii dawnych władców Egiptu. Szczątki zostały przetransportowane w sobotę do nowego muzeum. Władze kraju liczą, że placówka pomoże uratować krajową turystykę dotkniętą przez pandemię.
Jak podało BBC, w wystawnej, zorganizowanej kosztem wielu milionów dolarów "Złotej Paradzie Faraonów" przewieziono 22 mumie - wśród nich 18 królów i cztery królowe starożytnego Egiptu. Ich nowym miejscem spoczynku będzie nowo powstałe Narodowe Muzeum Cywilizacji Egipskiej. Wcześniej znajdowały się one w Muzeum Egipskim.
Antyczni władcy przetransportowani zostali zgodnie z chronologicznym porządkiem ich panowania - jako pierwszy przewieziony został Sekenenre Tao II władca XVII dynastii panujący w XVI wieku p.n.e., jako ostatni Ramzes IX, który rządził Egiptem w XII wieku p.n.e. Oprócz nich w orszaku znalazł się także Ramzes II, który rządził w XIII wieku p.n.e. i podpisał pierwszy udokumentowany w historii traktat pokojowy, oraz królowa Hatszepsut z XV wieku p.n.e., której świątynia, zbudowana na południu kraju, jest jedną z największych atrakcji turystycznych Egiptu.
Każdą z mumii przewożono na udekorowanym pojeździe wyposażonym w specjalne amortyzatory oraz w otoczeniu konwoju pojazdów, w tym replik konnych rydwanów bojowych. Szczątki władców na czas przejazdu zostały umieszczone w specjalnych trumnach wypełnionych azotem. Przed paradą odnowiono też drogi, którymi przeszedł orszak, by podróż była płynna.
Liczą, że nowe muzeum uratuje krajową turystykę
Ponieważ w Egipcie spadła liczba zakażeń koronawirusem, władze kraju zdjęły obostrzenia dotyczące zgromadzeń na świeżym powietrzu.
Rząd egipski ma nadzieję, że nowe muzeum, które otworzy się dla zwiedzających jeszcze w kwietniu, zrewitalizuje branżę turystyczną - jedno z głównych źródłem dochodów dla Egiptu - która ucierpiała przez niestabilną sytuację polityczną w ostatnich latach oraz pandemię koronawirusa. Mumie będzie można podziwiać na wystawie od 18 kwietnia w Królewskim Pokoju Mumii. Pomieszczenie zostało zaprojektowane tak, by przypominać Dolinę Królów w Luksorze.
Wystawianie mumii na widok publiczny budzi w Egipcie kontrowersje. Wielu uczonych w islamie uważa, że zmarli powinni być traktowani z szacunkiem, a nie prezentowani w muzeach. W 1980 r. ówczesny prezydent kraju Anwar Sadat żądał zamknięcia Królewskiego Pokoju Mumii w Muzeum Egipskim argumentując, że jest to bezczeszczenie ciał zmarłych osób. Chciał ponownego pochowania mumii, jednak nie osiągnął swojego celu
Źródło: PAP