TVN24 | Świat

Pozostawił po sobie pamiętnik "Najszczęśliwszy człowiek na Ziemi". Nie żyje Eddie Jaku

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP
Reuters ArchiveByły niemiecki obóz Auschwitz II-Birkenau. Wideo archiwalne

Eddie Jaku, były więzień niemieckiego obozu Auschwitz i świadek Holokaustu, zmarł w Sydney w wieku 101 lat. Jaku był autorem autor pamiętnika "Najszczęśliwszy człowiek na Ziemi", w którym opowiadał o odnalezieniu w życiu dobroci i nadziei.

- Australia straciła wielkiego człowieka. Poświęcił swoje życie edukowaniu innych o zagrożeniach płynących z nietolerancji i istocie nadziei - powiedział minister skarbu Australii Josh Frydenberg, którego pochodząca z Węgier matka także przetrwała Holokaust. - Przerażony przeszłością, patrzył tylko w przyszłość. Oby jego historia opowiadana była kolejnym pokoleniom - dodał minister.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Jaku, a właściwie Abraham Jakubowicz, urodził się w kwietniu 1920 roku w niemieckim Lipsku. W 1933 roku został wyrzucony ze szkoły z powodu żydowskiego pochodzenia. Pod zmienionym nazwiskiem udało mu się ukończyć edukację pięć lat później w zawodzie mechanika. Autor pamiętnika twierdził, że ze względu na uzyskane kwalifikacje udało mu się uniknąć śmierci w obozach koncentracyjnych, w których kierowano go do przymusowych prac.

Eddie JakuSydney Jewish Museum/AP/East News

Stracił rodzinę w obozach

Jaku był więźniem niemieckich obozów Buchenwald i Auschwitz, gdzie stracił rodzinę. Z obu z nich uciekł. Z poznaną po wojnie żoną wyemigrował do Australii w 1950 roku, gdzie pracował w warsztatach samochodowych.

- Nie nienawidzę nikogo. Nienawiść to zaraza, która może niszczyć twojego wroga, lecz także ciebie - mówił Jaku podczas przemówienia w Sydney w 2019 roku.

We wrześniu tego roku w polskim przekładzie ukazał się pamiętnik autorstwa Jaku "Najszczęśliwszy człowiek na Ziemi", w którym opowiadał o odnalezieniu w życiu dobroci i nadziei.

Zmarły zostawił żonę, dwójkę synów, czwórkę wnuków i piątkę prawnuków. 

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Sydney Jewish Museum/AP/East News