Dziesięć osób zmarło po zjedzeniu sera. Właściciel firmy usłyszał wyrok

Źródło:
TVN24.pl
W latach 2018-2020 listerioza zabiła w Szwajcarii 10 osób. Jak stwierdzono, była powiązana ze spożyciem sera.MaraZe/Shutterstock.

Producent serów ze szwajcarskiego kantonu Schwyz został uznany winnym spowodowania śmierci 10 osób w latach 2018-2020. Jak wykazało dochodzenie, wszyscy spożywali sery zawierające ten sam szczep listerii, wyprodukowane przez zakład Käserei Vogel. Według pozwu wniesionego przeciwko właścicielowi "zmarło 10 z 34 chorych".

Właściciel szwajcarskiej firmy mleczarskiej, która stoi za śmiertelnymi przypadkami listeriozy, został skazany na karę więzienia w zawieszeniu. Sąd rejonowy w Schwyz wydał wyrok warunkowej kary 24 miesięcy i grzywny dla producenta sera.

W latach 2018-2020 listerioza zabiła w Szwajcarii 10 osób. Jak stwierdzono, była powiązana ze spożyciem sera. W marcu 2024 r. prokuratura w Schwyz poinformowała, że ​​zakończyła zainicjowane w sierpniu 2020 r. śledztwo przeciwko właścicielowi fabryki Käserei Vogel. W tym samym roku zakład został zamknięty.

W 20 przypadkach producentowi serów postawiono zarzuty dotyczące spowodowania śmierci na skutek zaniedbania, uszkodzenia ciała na skutek zaniedbania oraz naruszenia ustawy o żywności. Postępowanie zostało umorzone w 10 przypadkach, a w czterech przypadkach dane osób poszkodowanych nie były znane.

Listerioza w Szwajcarii

W 2018 r. Szwajcarski Federalny Urząd Zdrowia Publicznego wszczął dochodzenie po wzroście liczby przypadków listeriozy. Początkowo jednak urzędnikom nie udało się zidentyfikować podejrzanej żywności, źródło infekcji pozostało nieznane.

Kolejny gwałtowny wzrost liczby zachorowań nastąpił na początku 2020 r. W kwietniu 2020 r. Käserei Vogel poinformował laboratorium kantonalne, że w próbce miękkiego sera brie, wyprodukowanego z mleka pasteryzowanego, wykryto bakterie Listeria monocytogenes. Badanie wykonane w zakładzie wykazało obecność bakterii powodujących listeriozę w 11 z 50 próbek. Urzędnicy stwierdzili niedociągnięcia sanitarne i utrzymujące się zanieczyszczenie środowiska w miejscu produkcji.

W maju 2020 roku wycofano 26 produktów, w tym sery brie, sery owcze i kozie oraz sery organiczne, a produkcję wstrzymano. Federalne Biuro ds. Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii (FSVO) wydało w tym samym miesiącu publiczne ostrzeżenie.

W sierpniu 2020 roku prokurator Franziska Steiner przekazała, że producent serów z kantonu Schwyz jest odpowiedzialny za zachorowanie 34 osób. Wszyscy spożywali sery zawierające ten sam szczep listerii. Według pozwu, wniesionego przeciwko mężczyźnie, "zmarło 10 z 34 chorych".

Listerioza - przyczyny i objawy

Listeria w środowisku naturalnym występuje powszechnie - w glebie, ściekach, wodzie, gnijących roślinach, kiszonkach, u dziko żyjących i hodowlanych zwierząt. Skażenie żywności najczęściej dotyczy: surowych jarzyn i owoców, niepasteryzowanych produktów mlecznych (mleko, sery, lody), surowego, gotowanego i mrożonego drobiu i mięsa, surowych i wędzonych ryb.

Spożycie takich produktów może wywołać listeriozę, chorobę, która jest groźna przede wszystkim dla osób o obniżonej odporności, osób starszych, kobiet w ciąży i niemowląt. Objawy zakażenia to wysoka gorączka, bóle stawów i mięśni, wymioty, biegunka, drgawki, czasowa utrata przytomności.

Autorka/Autor:az

Źródło: TVN24.pl

Źródło zdjęcia głównego: MaraZe/Shutterstock.