TVN24 | Świat

Swiatłana Cichanouska dziękuje Andrzejowi Dudzie: cieszę się, że mamy tak bliskiego przyjaciela jak Polska

TVN24 | Świat

Autor:
akr/adso
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Prezydent Andrzej Duda solidarny z więźniami politycznymi na Białorusi: Polska pragnie takiej samej Białorusi jak oni
Prezydent Andrzej Duda solidarny z więźniami politycznymi na Białorusi: Polska pragnie takiej samej Białorusi jak oniTVN24
wideo 2/21
TVN24Prezydent Andrzej Duda solidarny z więźniami politycznymi na Białorusi: Polska pragnie takiej samej Białorusi jak oni

Białoruska opozycjonistka Swiatłana Cichanouska podziękowała prezydentowi Andrzejowi Dudzie za wyrażoną przez niego solidarność ze wszystkimi ofiarami dyktatury Alaksandra Łukaszenki. "Cieszę się, że w tych trudnych chwilach mamy tak bliskiego przyjaciela jak Polska" - napisała, udostępniając w mediach społecznościowych wpis prezydenta wykonany w języku białoruskim. Podziękowała za wsparcie również szefowi polskiej dyplomacji Zbigniewowi Rauowi.

"Dziękujemy za solidarność! Cieszę się, że w tych trudnych chwilach mamy tak bliskiego przyjaciela jak Polska. Wśród więźniów politycznych są przedstawiciele polskiej mniejszości - Andrzej Poczobut i Andżelika Borys. Oni, jak również setki Białorusinów, muszą zostać uwolnieni" - napisała na Twitterze Swiatłana Cichanouska.

OGLĄDAJ DOKUMENT W TVN24 GO: Andrzej Poczobut - więzień Łukaszenki >>>

Liderka białoruskiej opozycji odniosła się do wcześniejszego wpisu prezydenta Andrzeja Dudy, w którym wyraził on solidarność ze wszystkimi ofiarami dyktatury Alaksandra Łukaszenki. "Blisko 900 obywateli Białorusi jest więzionych przez Łukaszenkę tylko dlatego, bo chcieli, by ich Kraj był wolny i demokratyczny. Polska pragnie takiej samej Białorusi jak oni" - napisał. Prezydent zamieścił dwa wpisy - po polsku i białorusku. Każdy z nich został opatrzony hashtagiem: #StandWithBelarus.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Cichanouska: dziękuję w imieniu Białorusinów

Cichanouska podziękowała za wsparcie również szefowi polskiej dyplomacji Zbigniewowi Rauowi.

"Rozmawiałam z Panem Ministrem dosłownie parę dni temu. Bardzo miło mi było słyszeć tyle szczerych słów wsparcia. Doceniam, że mimo ciężkiej sytuacji na granicy dziś pamięta o więźniach politycznych na Białorusi i realnie nam pomaga. Dziękuję w imieniu Białorusinów" - napisała, udostępniając wpis Raua.

Minister spraw zagranicznych napisał wcześniej na Twitterze - zarówno po polsku, jak i białorusku - że w Dniu Solidarności z Więźniami Politycznymi na Białorusi pragnie "przesłać słowa wsparcia dla wszystkich Białorusinów i białoruskich Polaków - ofiar politycznych prześladowań, których jedyną winą jest pragnienie wolności i poszanowania godności osobistej i narodowej".

"Dzisiejsze prześladowania na Białorusi przypominają opis carskich prześladowań. Ku przestrodze dzisiejszych oprawców zacytuję słowa wieszcza: (...) nasz naród jak lawa, z wierzchu zimna i twarda, sucha i plugawa. Lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi, plwajmy na tę skorupę i zstąpmy do głębi..." - dodał.

W sobotę - w Dzień Solidarności z Więźniami Politycznymi na Białorusi - o solidarności i wsparciu dla prześladowanych przez reżim Łukaszenki zapewnił też m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, a także przedstawiciele ambasad Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Autor:akr/adso

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Marcin Obara