Dwoje wspinaczy zmarło na zboczach Mount Everestu

25.05 | W drodze na najwyższy szczyt - Mount Everest - robią się korki. Na tyle duże, że sytuacja staje się niebezpieczna. Bo nie dla wszystkich starczy chociażby dobrej pogody. (TVN24)
TVN24W tym sezonie na Mount Everest wspięło się już 330 osób

Dwójka wspinaczy, 30-letnia Australijka oraz 35-letni Holender, zmarli z powodu choroby wysokościowej na zboczach Mount Everestu. Bilans ofiar wśród wspinaczy w tym sezonie wynosi 4 osoby – podały w niedzielę służby ratownicze Nepalu.

Himalaista holenderski Eric Arnold zmarł w piątek, a Australijka Maria Strydom w sobotę.

Doświadczeni wspinacze

Początkowo informowano, że oboje zdobyli szczyt, ale nie poradzili sobie z chorobą wysokościową podczas schodzenia z góry. Choroba ta pojawia się na wysokościach powyżej 2500 metrów n.p.m., gdzie dostępność tlenu w powietrzu, ze względu na rozrzedzenie atmosfery, jest zbyt mała jak na potrzeby organizmu ludzkiego.

Później okazało się, że Australijka nie zdołała osiągnąć szczytu i zawróciła z drogi. Wyczerpana dotarła do najwyższego obozu, gdzie spędziła noc. Zmarła podczas próby zejścia do niższego obozu następnego dnia. Towarzyszący jej mąż przeżył, ale musiał zostać odtransportowany do szpitala. W wywiadzie dla nepalskiej telewizji w styczniu tego roku pochodzący z Rotterdamu Arnold wyznał, że zdobycie najwyższego szczytu świata było jego marzeniem od dziecka. Już jako kilkulatek miał nad swoim łóżkiem wielki plakat przedstawiający Mount Everest – pisze agencja Reutera.

Ponad 250 ofiar

W obecnym sezonie, trwającym jak zawsze od marca do maja, wspiąć się na Mount Everest od strony Nepalu udało się już 330 osobom – zaznaczył w wypowiedzi dla agencji Reutera Pasang Phurba, przedstawiciel biura turystycznego Seven Summit Treks. Śmierć poniosło, łącznie z ofiarami odnotowanymi w piątek i sobotę, już czterech wspinaczy, w tym nepalski Szerpa, który spadł z wysokości 2 tys. metrów, oraz himalaista z Włoch. Od zdobycia Everestu w 1953 r. przez Nowozelandczyka Edmunda Hillary'ego i Szerpę Tenzinga Norgaya śmierć na Dachu Świata znalazło ponad 250 osób.

Autor: mart / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości