Opuszczenie Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię nie jest w interesie Polski, byłby to potężny kryzys, w tej sprawie trzeba znaleźć kompromis - mówił prezydent Andrzej Duda po spotkaniu w Brukseli z szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem.
Nie jest absolutnie w interesie Polski, żeby dochodziło do opuszczenia zjednoczonej Europy przez Wielką Brytanię. Uważam, że tutaj musimy znaleźć taki kompromis, jako Europa, który pozwoli Wielkiej Brytanii w tej przestrzeni Wspólnoty Europejskiej pozostać. Byłoby to bardzo groźne, potężny kryzys i tąpnięcie dla Europy, gdyby stało się inaczej Andrzej Duda
- Nie jest absolutnie w interesie Polski, żeby dochodziło do opuszczenia zjednoczonej Europy przez Wielką Brytanię. Uważam, że tutaj musimy znaleźć taki kompromis, jako Europa, który pozwoli Wielkiej Brytanii w tej przestrzeni Wspólnoty Europejskiej pozostać. Byłoby to bardzo groźne, potężny kryzys i tąpnięcie dla Europy, gdyby stało się inaczej - podkreślił prezydent Duda podczas wspólnej konferencji prasowej z szefem RE. Dodał, że w tej sprawie "jakiś kompromis trzeba będzie znaleźć". - Musi to być kompromis bardzo ostrożny, tak abyśmy nie naruszyli podstawowych swobód w ramach UE; swobód, które także dla Polaków są niezwykle ważne i żebyśmy nie naruszyli przy tej okazji podstawowych zasad prawnych, takich jak zasada praw nabytych. Ale rozumiem, że nad tym praca będzie trwała - mówił Andrzej Duda.
Tusk też o kompromisie
Tusk powiedział, że rozmawiał z Dudą o głównych problemach obecnych w dzisiejszej polityce europejskiej. - Mamy bardzo podobne oceny (co do) potrzebnych działań w kontekście Brexitu [czyli możliwego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE - red.]. W interesie UE i Polski jest, żeby Wielka Brytania pozostała członkiem Unii Europejskiej, co do tego nikt z nas nie ma wątpliwości - zaznaczył Tusk.
- Musimy wypracować sensowny kompromis, który nie naruszy fundamentalnych praw europejskich, w tym praw równościowych, nie będzie zgody na dyskryminację, mówiłem o tym od samego początku tego procesu. Będziemy szukali kompromisu, który umożliwi skuteczną kampanię na rzecz pozostania Wielkiej Brytanii w Unii, a równocześnie uchroni fundamentalne wartości Europy - podkreślił szef Rady Europejskiej.
Cameron świadom zagrożeń
Wielka Brytania jest w trakcie negocjacji dotyczących członkostwa w Unii Europejskiej, domagając się głębokich reform wspólnoty m.in. w zakresie konkurencyjności i zarządzania gospodarczego, a także ograniczenia dostępu do zasiłków dla migrantów z innych państw członkowskich.
Brytyjczycy są podzieleni w kwestii członkostwa w UE. Zwolennicy Brexitu wydają się obecnie brać górę, ponieważ wielu ludzi nie jest zadowolonych z tego, jak Unia zajmuje się w ostatnich miesiącach problemem setek tysięcy uchodźców i migrantów.
Premier David Cameron, świadom dużego eurosceptycznego lobby w jego rządzącej Partii Konserwatywnej, popiera wprawdzie pozostanie Wielkiej Brytanii w zreformowanej Unii Europejskiej, ale nie wyklucza opowiedzenia się za opuszczeniem UE, jeśli nie uda mu się przeforsować zmian.
Autor: mtom / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock