Świat

Dożywocie za zbiorowy gwałt na Szwajcarce w Indiach

Świat


Indyjski sąd skazał w sobotę sześciu mężczyzn na dożywocie za gwałt na szwajcarskiej turystce. 39-latka została zgwałcona w marcu na kempingu, gdzie przebywała wraz ze swoim mężem.

Prokurator Rajendra Tiwari powiedział, że jest usatysfakcjonowany wyrokiem ogłoszonym przez specjalny sąd w środkowej części kraju. 39-letnia kobieta i jej mąż, którzy na rowerach zwiedzali środkowe Indie, zostali napadnięci w marcu tego roku w czasie biwaku w lesie w stanie Madhja Pradeś. Kobieta zeznała na policji, że została zgwałcona przez czterech mężczyzn, ale na miejscu znajdowało się sześciu sprawców. Wszyscy mężczyźni w wieku od 22 do 30 lat pochodzili z pobliskiej wioski. Mąż kobiety został związany; para została także okradziona.

Indie zmieniają prawo ws. gwałtu

W następstwie zeznań ofiary czterech napastników oskarżono o gwałt zbiorowy, a dwóch - o napad i kradzież. Do zgwałcenia szwajcarskiej turystki doszło trzy miesiące po tym, jak Indiami wstrząsnęły doniesienia o zbiorowym gwałcie na indyjskiej 23-letniej studentce w Delhi. Te wydarzenia spowodowały w całym kraju falę demonstracji przeciwko władzom i wymiarowi sprawiedliwości, którym zarzucono lekceważenie przemocy wobec kobiet. Kilka tygodni przed gwałtem na Szwajcarce zaproponowano zmiany w indyjskim prawodawstwie, przewidujące m.in. karę śmierci dla gwałcicieli.

Autor: jk//bgr / Źródło: PAP, Reuters

Raporty:
Pozostałe wiadomości