Donald Trump pytany o Ukrainę. Mówi o Polsce, Unii Europejskiej i wydatkach na obronność

Źródło:
Reuters, TVN24, tvn24.pl
Donald Trump o wydatkach na obronność. "Wśród nich była Polska"
Donald Trump o wydatkach na obronność. "Wśród nich była Polska"TVN24/Reuters
wideo 2/7
Donald Trump o wydatkach na obronność. "Wśród nich była Polska"TVN24/Reuters

Donald Trump odpowiedział na pytanie, czy dalej - tak jak Joe Biden - zamierza wysyłać broń Ukrainie walczącej z rosyjską agresją. Stwierdził, że to "Unia Europejska powinna płacić znacznie więcej niż dotychczas". W tym kontekście wspomniał o Polsce. Powiedział, że była ona wśród kilku państw, które w czasie jego pierwszej prezydentury wydawały na obronność odpowiednią ilość pieniędzy.

- Przyglądamy się tej sprawie. Rozmawiamy z Zełenskim, wkrótce będziemy rozmawiać z Putinem i zobaczymy, jak to wszystko się potoczy - mówił nowy prezydent Stanów Zjednoczonych pytany o to, co dalej z amerykańskim, wojskowym wsparciem dla Ukrainy.

- Natomiast Unia Europejska powinna płacić znacznie więcej niż dotychczas - dodał prezydent Trump. Zaznaczył, że podczas prezydentury Bidena USA wydały "o 200 miliardów dolarów więcej niż Unia", a jego zdaniem ten konflikt bardziej dotyczy Europy niż Stanów Zjednoczonych. - Nas dzieli od nich (Rosjan - red.) ocean - powiedział. Dodał, że "Unia Europejska powinna wyrównać te wydatki".

Trump wspomniał o Polsce

Powiedział też, "że już w czasie jego pierwszej kadencji podkreślał, że nie wszystkie państwa NATO przeznaczały odpowiednio dużo pieniędzy na obronność". - Niektóre w ogóle nie płaciły. Tylko siedem z dwudziestu ośmiu się składało. My (USA - red.) byliśmy jednym z nich. Wśród nich była także Polska - zaznaczył.

Stwierdził też, że członkowie Paktu Połnocnoatlantyckiego powinny wydawać pięć procent PKB na obronność, a wydawanie dwóch procent nazwał "absurdem".

CZYTAJ WIĘCEJ: Szef NATO podaje liczbę. Polska spełnia już kryterium >>>

Sekretarz generalny NATO Mark Rutte stwierdził 13 stycznia w czasie debaty w Parlamencie Europejskim, że cele Sojuszu w zakresie zdolności militarnych mogą wymagać od członków przeznaczania nawet 3,7 procent PKB na obronność, ale kwotę tę można zmniejszyć, jeżeli sojusznicy będą między innymi wspólnie kupowali broń.

Zgodnie z szacunkami NATO Polska w 2024, pod względem relacji do PKB, wydała na obronność najwięcej ze wszystkich członków Sojuszu, a w 2025 roku według budżetu państwa będzie to jeszcze więcej - niemal 5 procent.

W 2024 roku NATO sporządziło raport na temat nakładów finansowych przeznaczanych na wojsko przez kraje członkowskie Sojuszu. Bazował on na danych zebranych do początku lata. Według nich szacunki dla Polski mówiły o wydatkach na poziomie 4,12 procent PKB. To najwięcej w odniesieniu do PKB spośród wszystkich krajów sojuszniczych.

Pod względem nominalnym, czyli faktycznie wydawanych kwot, liderem tradycyjnie były Stany Zjednoczone, które w 2024 roku według NATO miały wydać na armię aż 968 mld dolarów. Wszystkie inne kraje członkowskie miały przeznaczyć na ten cel w sumie ok. 506 mld dolarów i wszystkie z osobna poniżej 100 mld dolarów.

CZYTAJ TEŻ: Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku >>>

Donald Trump w poniedziałek został zaprzysiężony na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki. Już pierwszego dnia pełnienia swojej funkcji podpisał kilkadziesiąt rozporządzeń, wśród których znalazły się m.in. wycofanie USA ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i porozumienia paryskiego o klimacie. Wprowadził również stan wyjątkowy na granicy z Meksykiem.

Autorka/Autor:sz/adso

Źródło: Reuters, TVN24, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Reuters