"Der Spiegel": Berlin jest gotów wysłać Bundeswehrę na Litwę

Ćwiczenia niemieckich Leopardów
Ćwiczenia niemieckich Leopardów
Bundeswehr
Rząd Niemiec gotowy bardziej zaangażować się w odstraszanie Rosji od wschodniej flanki NATOBundeswehr

Rząd Niemiec wyraża gotowość do większego zaangażowania się w działania odstraszające Rosję na wschodniej flance NATO - podało w czwartek internetowe wydanie tygodnika "Der Spiegel", precyzując, że Berlin mógłby wysłać kompanię Bundeswehry na Litwę.

Warunkiem wysłania żołnierzy jest podjęcie podczas szczytu NATO w Warszawie decyzji o powołaniu misji ubezpieczającej wschodnich partnerów Sojuszu - pisze "Spiegel". Kanclerz Angela Merkel przedstawiła niemiecką ofertę swoim partnerom z USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Włoch podczas miniszczytu w poniedziałek w Hanowerze.

Na lipcowym szczycie w Warszawie NATO ma podjąć decyzję o rozlokowaniu stale rotujących wojsk Sojuszu w krajach bałtyckich, Polsce i Rumunii. W każdym z tych krajów ma stacjonować oddział w sile batalionu liczący maksymalnie 1000 żołnierzy - dowiadujemy się ze "Spiegla".

Bundeswehra chce przejąć kierowniczą rolę w tworzeniu batalionu dla Litwy. Plan przewiduje wysłanie do tego kraju kompanii wojska. Jak pisze "Spiegel", Niemcy chcą przedstawić swoją propozycję NATO.

Jak wzmocnić flankę

Według "Spiegla" Niemcy starają się nie prowokować niepotrzebnie Rosji. Z tego powodu Berlin obstaje przy przestrzeganiu umowy NATO-Rosja z 1997 roku, zakazującej stałego stacjonowania większych sił Sojuszu w Europie Środkowej i Wschodniej.

Na szczycie we wrześniu 2014 roku w Newport Sojusz przyjął plan działań na rzecz gotowości (ang. Readiness Action Plan). Plan przewiduje utworzenie tzw. szpicy czyli Wspólnych Sił Operacyjnych Bardzo Wysokiej Gotowości (skrót nazwy angielskiej VJTF), które - w założeniu - mają być zdolne do działania w ciągu 48 godzin. W czerwcu 2015 r. ministrowie obrony państw NATO uchwalili zwiększenie liczebności obejmujących również szpicę sojuszniczych Sił Odpowiedzi z ówczesnych 13 tys. do 40 tys. żołnierzy.

Ponadto ustalono, że NATO będzie utrzymywać "ciągłą obecność i działalność w powietrzu, na ziemi i na morzu" we wschodniej części Sojuszu, opartą na siłach rotacyjnych. Sojusz postanowił utworzyć struktury dowództwa i kontroli na terytoriach wschodnich krajów Sojuszu oraz zbudować infrastrukturę.

USA mają rozpocząć w lutym 2017 roku wzmacnianie swych sił lądowych w Europie ciągłym rotacyjnym przenoszeniem tam brygad pancernych, co zwiększy całość armii USA w Europie do trzech brygad.

Autor: //gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Mate 2nd Class George Sisting, U.S. Navy

Tagi:
Raporty: