Obecne od 600 lat w herbie Danii szwedzkie Trzy Korony zostały zastąpione symbolami Wysp Owczych i Grenlandii. Zmiany wprowadzono po decyzji króla Fryderyka X. Historycy nie kryją związanego z nią zaskoczenia. Kwestia użycia Trzech Koron doprowadziła w przeszłości do krwawych wojen między oboma państwami, a teraz rozwiązano ją "tak po prostu" - komentują eksperci.
"Uchwałą królewską z dnia 20 grudnia 2024 roku Jego Wysokość Król ustanowił nowy herb królewski" - poinformował dwór Danii. Obecne w herbie od 600 lat szwedzkie Trzy Korony zastąpiono symbolami Wysp Owczych i Grenlandii, tj. odpowiednio baranem i niedźwiedziem polarnym. Jak wyjaśniono na stronie dworu, "Trzy Korony zostały usunięte, gdyż straciły na aktualności, a ich obecność nie jest już (dla Danii) istotna".
Wykorzystanie szwedzkiego symbolu przez wieki budziło sprzeciw władz w Sztokholmie. Do herbu Danii Trzy Korony trafiły za sprawą podpisanej w 1397 roku unii kalmarskiej, jednoczącej Danię, Szwecję i Norwegię. Mimo uniezależnienia się Szwecji w 1523 roku i formalnego rozpadu unii władze w Kopenhadze utrzymały szwedzkie godło, co wywołało sprzeciw króla Szwecji Gustawa I Wazy i jego następców. Szwedzcy władcy uważali to za potwarz oraz element sugerujący dalszą podległość Danii.
Dania zmienia herb
Profesor Dick Harrison z Uniwersytetu w Lund przypomina w rozmowie z gazetą "Expressen", że kwestia wykorzystania Trzech Koron przez królów Danii doprowadziła do "największej kłótni w Skandynawii, a w krwawych wojnach duńsko-szwedzkich zginęły tysiące ludzi". - A teraz Duńczycy tak po prostu z tego rezygnują - stwierdza Harrison, nie kryjąc zaskoczenia decyzją Fryderyka X.
Zdaniem prezesa stowarzyszenia heraldycznego Societas Heraldica Scandinavica Eliasa Sonneka, "duński król usunął Trzy Korony, aby podkreślić wspólnotę Danii z Wyspami Owczymi i Grenlandią". Oba terytoria są politycznie zależne od rządu w Kopenhadze i mają swoich przedstawicieli w duńskim parlamencie, Folketingu.
Szwedzka monarchia dotąd nie skomentowała zmiany herbu. Rzeczniczka tamtejszego dworu podała jedynie, że jest to "sprawa Danii". "Odpowiedź ta jest o tyle znacząca, że w przeszłości przyjęty teraz przez Fryderyka X krok uważany byłby przez Szwedów za wielkie zwycięstwo i powód do długiego świętowania" - stwierdza prof. Harrison.
Fryderyk X włada Danią od roku. Królem ogłoszono go dokładnie 14 stycznia. Dwa tygodnie wcześniej jego matka, Małgorzata II, niespodziewanie poinformowała naród o swojej abdykacji.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock