Królowa Danii Małgorzata II nieoczekiwanie ogłosiła abdykację

Źródło:
PAP

83-letnia królowa Danii Małgorzata II nieoczekiwanie ogłosiła w swoim przemówieniu noworocznym abdykację z dniem 14 stycznia 2024 roku. Duński tron obejmie wówczas jej syn, 55-letni książę Fryderyk.

- Nadszedł czas, aby przekazać władzę następnemu pokoleniu - oznajmiła w niedzielę Małgorzata II, ulubienica Duńczyków. - Czas ucieka, a choroby nasilają się. Człowiek nie radzi sobie tak samo, jak wcześniej - tłumaczyła.

Monarchini w lutym przeszła operację kręgosłupa, po której za namową lekarzy zdecydowała się rzucić palenie po 66 latach. Wróciła do wykonywania swoich obowiązków, choć podpierała się laską.

Małgorzata II objęła władzę w 1972 roku

Data przekazania tronu, 14 stycznia, nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1972 roku Małgorzata objęła władzę po śmierci swojego ojca, króla Fryderyka IX. Będzie to pierwszy w historii Danii akt objęcia tronu po abdykacji.

Premier Danii Mette Frederiksen w imieniu Duńczyków wystosowała list do królowej. "W imieniu całego narodu duńskiego pragnę podziękować Jej Królewskiej Mości za całe życie i niestrudzone wysiłki na rzecz Królestwa (Danii)" - napisała Frederiksen. Królową nazwała "uosobieniem Danii".

CZYTAJ TAKŻE: 30 lat temu Małgorzata II odwiedziła Polskę. Wtedy powstało wyjątkowe zdjęcie z Lechem Wałęsą 

Autorka/Autor:js/tr

Źródło: PAP