Duńskie służby aresztowały trzy osoby, którym zarzuca się przygotowywanie ataku terrorystycznego. Do zatrzymań na tym tle doszło również w Holandii i Niemczech. Izraelska agencja wywiadowcza Mosad stwierdziła, że Duńczycy zdemaskowali "infrastrukturę Hamasu na europejskiej ziemi". - Od wielu lat widzimy, że w Danii mieszkają ludzie, którzy nie życzą nam dobrze - stwierdziła premier Mette Frederiksen.
Duńskie służby specjalne PET poinformowały w czwartek, że pod zarzutem przygotowywania ataku terrorystycznego aresztowano trzy osoby w Danii i jedną w Holandii.
Według Flemminga Drejera, szefa operacyjnego PET, sprawa dotyczy "siatki osób" w Danii i poza granicami, które zaplanowały atak terrorystyczny. Ujawniono jedynie, że chodzi o grupę przestępczą LFT (Loyal to familja). Zasłaniając się dobrem śledztwa, nie podano, kto lub co było celem planowanego ataku terrorystycznego lub jaki był jego motyw.
PET informowała w sierpniu, że zagrożenie dla Danii wzrosło po tym, jak antyislamscy aktywiści zniszczyli latem kilka egzemplarzy Koranu. - Dochodzenie ujawniło, że siatka ludzi przygotowywała akt terrorystyczny - powiedział na konferencji prasowej w Kopenhadze Flemming Drejer. - Aresztowania i naloty, które dzisiaj przeprowadzamy, opierają się na intensywnym dochodzeniu prowadzonym przez PET w ścisłej współpracy z naszymi partnerami za granicą - dodał.
Duńska policja oświadczyła, że w nadchodzących dniach zwiększy swoją obecność w miejscach publicznych, szczególnie w Kopenhadze i w okolicach budynków instytucji żydowskich. Podała, że trzej aresztowani w Danii zostaną oskarżeni o terroryzm.
"Od wielu lat widzimy, że w Danii mieszkają ludzie, którzy nie życzą nam dobrze"
- Sprawa jest niezwykle poważna - powiedziała premier Danii Mette Frederiksen agencji prasowej Ritzau podczas spotkania z przywódcami UE w Brukseli. - To oczywiście - w odniesieniu do Izraela i Strefy Gazy - całkowicie niedopuszczalne, aby ktoś przenosił do duńskiego społeczeństwa konflikt odbywający się w innym miejscu na świecie - stwierdziła.
- Od wielu lat widzimy, że w Danii mieszkają ludzie, którzy nie życzą nam dobrze. Są przeciwni naszej wolności i duńskiemu społeczeństwu, ze wszystkim, co się z tym wiąże - powiedziała Frederiksen.
Rząd Izraela oświadczył później, że w Danii aresztowano siedem osób za planowanie ataku na ludność cywilną. Mieli oni działać "w imieniu" palestyńskiego Hamasu. Jak podano w komunikacie biura premiera Benjamina Netanjahu, izraelska agencja wywiadowcza Mosad stwierdziła, że duńskie służby zdemaskowały "infrastrukturę Hamasu na europejskiej ziemi".
Zatrzymania także w Niemczech i Holandii
Niemiecka prokuratura poinformowała z kolei, że zatrzymała trzech członków Hamasu, którzy planowali ataki na instytucje żydowskie w Europie - informuje agencja Reuters. Zatrzymanym zarzuca się przygotowywanie składu broni w Berlinie, która miałaby posłużyć do ataków na instytucje żydowskie na terenie Europy.
Z ustaleń niemieckiej prokuratury wynika, że broń miała być gromadzona w przygotowywanym przez podejrzanych arsenale na terenie Berlina. W październiku 2023 roku mężczyźni kilkakrotnie wyjeżdżali z Berlina, aby zdobyć broń - dowiedział się portal dziennika "Welt".
- W następstwie strasznych ataków Hamasu na ludność Izraela, w ostatnich tygodniach w naszym kraju nasiliły się ataki na Żydów - oświadczył niemiecki minister sprawiedliwości Marco Buschmann. - Musimy zatem zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby Żydzi w naszym kraju nie musieli więcej obawiać się o swoje bezpieczeństwo - dodał.
Minister sprawiedliwości Marco Buschmann we wpisie na platformie X (Twitter) podziękował służbom za skutecznie przeprowadzoną akcję.
Zatrzymani to Abdelhamid Al A. i Ibrahim El-R., urodzeni w Libanie, obywatel Egiptu Mohamed B. i obywatel Holandii Nazih R. Abdelhamid Al A. kierował akcją - według wstępnych ustaleń działał zgodnie z instrukcjami przywódców Hamasu w Libanie.
Holenderska policja poinformowała, że w czwartek w Rotterdamie na wniosek władz niemieckich aresztowano także 57-letniego mężczyznę w ramach wspólnego, duńsko-niemieckiego śledztwa. Holenderski Krajowy Koordynator ds. Zwalczania Terroryzmu i Bezpieczeństwa (NCTV) podniósł w tym tygodniu poziom zagrożenia w kraju do czwartego, oznaczającego "znaczny", w 5-stopniowej skali, co ma mieć związek z konfliktem między Izraelem a Hamasem.
Władze europejskich państw ostrzegają mieszkańców przed zwiększonym ryzykiem ataków islamistów zradykalizowanych w wyniku wojny Izrael-Hamas - pisze agencja Reuters.
Źródło: Reuters, PAP