Prezydent Czech Milosz Zeman powoła nowy rząd Petra Fiali. Mimo "zastrzeżeń" do jednego z kandydatów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Premier Czech Petr Fiala po spotkaniu z czeskim prezydentem poinformował, że Milosz Zeman powoła w piątek jego gabinet w składzie, który został mu przedłożony. Zeman podtrzymuje swoje "zastrzeżenia" do przyszłego ministra spraw zagranicznych Jana Lipavskiego, ale mimo to mianuje go.

Zeman po otrzymaniu od premiera propozycji składu nowego, centroprawicowego gabinetu powiedział, że do jednego z kandydatów ma zdecydowane "zastrzeżenia" i go nie mianuje na stanowisko. W miniony piątek, po zakończeniu rundy rozmów prezydenta z kandydatami, kancelaria Zemana ujawniła, że ma on "zastrzeżenia" do kandydata na ministra spraw zagranicznych, wystawionego przez Czeską Partię Piratów Jana Lipavskiego. Prezydentowi przeszkadzają jego "niewystarczające kwalifikacje", ponieważ kandydat ma tylko licencjat, dystans wobec Grupy Wyszehradzkiej, Izraela oraz propozycja organizacji w Czechach dni Ziomkostwa Sudeckoniemieckiego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Zeman powoła nowy rząd, pomimo "zastrzeżeń" do jednego z kandydatów

Premier Fiala Fiala poinformował w poniedziałek po rozmowach z Zemanem, że prezydent powoła jego gabinet w składzie, który został mu przedłożony. Decyzje tę nazwał "zaskakującym zakończeniem godzinnego spotkania". Wyjaśniał, że prezydent zaakceptował cały skład proponowanego gabinetu, choć nie wycofał swoich "zastrzeżeń" wobec Lipavskiego. Fiala stwierdził, że Zeman postąpił jak mąż stanu i nie chce utrudniać pracy nowemu rządowi sporem konstytucyjnym.

Po sugestiach prezydenta o zamiarze uchylenia się od nominacji jednego z zaproponowanych przez premiera członków rządu, liderzy partii tworzących nową większość w Izbie Poselskiej zapowiedzieli, że skierują skargę konstytucyjną do Sądu Konstytucyjnego, który jako jedyny może rozstrzygać spory kompetencyjne między organami władzy państwowej.

Lipavski napisał zaś na Twitterze, że "docenia" porozumienie między premierem i prezydentem. Ocenił też, że nowy rząd ma dużo pracy dla obywateli i kraju.

Nowy rząd w Czechach

W piątkowej ceremonii zaprzysiężenia gabinetu nie weźmie udziału kandydat na ministra rolnictwa Zdeniek Nekula, który w związku z pozytywnym testem na SARS-CoV-2 jest w izolacji. Resortem czasowo będzie kierować przewodniczący jednej z partii koalicyjnych Unii Chrześcijańskiej i Demokratycznej – Czechosłowackiej Partii Ludowej (KDU-CzSL) Marian Jureczka, który w gabinecie Fiali będzie ministrem pracy i spraw socjalnych.

Nowy gabinet obejmuje obowiązki wraz z nominowaniem jego członków przez prezydenta. W ciągu 30 dni premier musi wystąpić z exposé i uzyskać wotum zaufania Izby Poselskiej. Gabinet Fiali ma w 200-osobowej izbie niższej parlamentu większość 108 posłów.

Autorka/Autor:akr

Źródło: PAP, tvn24.pl