Pięciolatek uratował życie swojemu ojcu. "Zareagował natychmiastowo"

Źródło:
tvn24.pl
Czechy. Pięciolatek uratował życie swojemu ojcu
Czechy. Pięciolatek uratował życie swojemu ojcuZZSLK
wideo 2/5
Czechy. Pięciolatek uratował życie swojemu ojcuZZSLK

Pięcioletni chłopiec uratował życie swojemu ojcu, zawiadamiając sąsiadów, gdy mężczyzna stracił przytomność. O interwencji poinformowały czeskie służby, chwaląc refleks pięciolatka i organizując specjalnie dla niego wyjątkowe wydarzenie.

Pogotowie ratunkowe kraju libereckiego (ZZSLK) poinformowało o bohaterskim czynie chłopca w środę. Pod koniec października pięcioletni Matyáš "był sam w domu ze swoim tatą, który nagle stracił przytomność" - przekazało ZZSLK w mediach społecznościowych. Chłopiec nie był jednak w stanie wezwać samemu pomocy telefonicznie. "Bez wahania, natychmiast pobiegł do sąsiadów, a oni zadzwonili pod numer 155 (czeski telefon służb ratownictwa medycznego - red.)" - czytamy.

"Matyáš zareagował natychmiastowo, na czas i we wzorowy sposób. Dziękujemy i bardzo pochwalamy!" - podkreślono we wpisie. Służby medyczne doceniły pięciolatka, wręczając mu specjalną naklejkę "Pomogłem uratować ludzkie życie" i zapraszając go do bazy lotniczej, gdzie miał okazję zobaczyć między innymi śmigłowiec ratunkowy. Z jego wizyty, na którą przybył z mamą, służby opublikowały także kilka zdjęć.

Pięcioletni Matyáš z mamąZZSLK

ZOBACZ TEŻ: Pierwsza pomoc na pokładzie samolotu. Ratowała Ursula von der Leyen

Zasady udzielania pierwszej pomocy

"W przypadku zagrożenia czyjegoś życia lub zdrowia ważna jest każda chwila" - podkreślają autorzy komunikatu w serwisie polskiego Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia. Zawarto w nim najważniejsze informacje dotyczące zasad udzielania pierwszej pomocy:

  • Oceń bezpieczeństwo poszkodowanego i swoje. Jeśli miejsce jest niebezpieczne, zadzwoń pod numery alarmowe i postaraj się ewakuować poszkodowanego w bezpieczne miejsce.
  • Oceń stan poszkodowanego i przytomność. Zapytaj, co się stało. Jeśli poszkodowany Cię słyszy i reaguje - jest przytomny. Jeśli nie ma z nim kontaktu, ułóż go w pozycji bezpiecznej.
  • Udrożnij drogi oddechowe. Połóż jedną rękę na czole, a drugą na brodzie poszkodowanego i odegnij jego głowę do tyłu. Usuń widoczne ciała obce z jamy ustnej.
  • Oceń oddech. Przystaw policzek do twarzy poszkodowanego. Czujesz wydychane powietrze na swoim policzku, widzisz ruchy klatki piersiowej? Poszkodowany oddycha. Jeśli nie jest przytomny, ale oddycha, ułóż go w pozycji bezpiecznej.
  • Zadzwoń pod numer 999 lub 112 i wezwij pomoc.
  • Wykonaj resuscytację i zastosuj defibrylator, jeśli go znajdziesz w pobliżu.

ZOBACZ TEŻ: Pierwsza pomoc - jak i kiedy trzeba jej udzielić? Jak chroniony jest udzielający pierwszej pomocy?

Autorka/Autor:wac//mm

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: ZZSLK