Koniec drugiej kadencji prezydenta Czech Milosza Zemana

Źródło:
PAP
Prezydent Czech Milosz Zeman na uroczystościach w Pradze
Prezydent Czech Milosz Zeman na uroczystościach w PradzeReuters Archive
wideo 2/3
Prezydent Czech Milosz Zeman na uroczystościach w Pradze (wideo archiwalne)Reuters Archive

Milosz Zeman o północy z środy na czwartek zakończył drugą, pięcioletnią kadencję w fotelu prezydenta Czech. Polityk ostatecznie opuścił położoną pod Pragą rezydencję w zamku w Lanach i przeniósł się do domu, który wybudował w pobliżu.

W wielu ocenach zakończonej w środę 10-letniej prezydentury Milosza Zemana najczęściej podkreśla się, że przyłożył rękę do powstania ostrych podziałów w czeskim społeczeństwie. Zarzucano mu przekraczanie litery konstytucji lub balansowanie na jej granicy.

Zwracał uwagę jego ostry, czasami przesadnie dosadny język, jakim określał swoich przeciwników politycznych, a także dziennikarzy.

Milos Zeman Shutterstock

Zeman dał się poznać jako zwolennik Grupy Wyszehradzkiej, którą tworzą - obok Czech - Polska, Węgry i Słowacja oraz jako zwolennik polityki, którą określał mianem "polityki na wszystkich azymutach". Krytycy podkreślają, że skończyło się na dwóch azymutach, na wspieraniu Rosji i Chin.

Chiny wspierał m.in. odrzucając bliskie kontakty innych przedstawicieli konstytucyjnych władz z Tajwanem. Rosję Putina wspierał nawet po zajęciu przez niego Krymu i zgłaszał wątpliwości po ustaleniach wywiadu, że to Rosja była odpowiedzialna za wybuch w magazynach amunicji w Vrbeticach w 2014 r., w którym zginęli czescy obywatele.

PAP

Zerwanie Zemana z Rosją przyszło po agresji na Ukrainę. Świadek inwazji ZSRR na Czechosłowację kilkakrotnie powtarzał, że Putin jest rozczarowaniem. Prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu przyznał najwyższe czeskie odznaczenie państwowe.

W środę Zeman ostatecznie opuścił położoną pod Pragą rezydencję w zamku w Lanach i przeniósł się do domu, który wybudował w pobliżu na zakupionym prywatnie gruncie.

Pavel złoży ślubowanie po południu

Z Hradczan, siedziby głowy państwa, ściągnięto sztandar prezydencki i symbolicznie zamknięto główną bramę wjazdową na Zamek.

Sztandar wrócił na swoje miejsce wraz z przyjazdem na Zamek nowego, wybranego 28 stycznia na urząd prezydenta Petra Pavla. Dla niego i towarzyszących mu osób została otwarta główna brama.

Dzień inauguracji rozpocznie się od wspólnego obiadu na Zamku byłego i nowego prezydenta oraz ich małżonek. O godz. 14 rozpocznie się wspólne posiedzenie posłów i senatorów, na którym Pavel złoży ślubowanie.

Autorka/Autor:pp/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock