TVN24 | Świat

"Nie ma miejsca na dyskryminację" w Czarnogórze.  Parlament zalegalizował związki partnerskie

TVN24 | Świat

Autor:
tmw/kab
Źródło:
PAP
TVN24Polityka nad związkami partnerskimi

Parlament Czarnogóry zalegalizował związki partnerskie osób tej samej płci. Tym samym Czarnogóra jest pierwszym europejskim państwem spoza Unii Europejskiej, który zdecydował się na ten krok i 32. krajem przynależącym do ONZ, który uznał związki homoseksualne. Według agencji Reutera, wprowadzenie podobnych przepisów rozważa także Bośnia i Hercegowina.

"To wielki krok we właściwym kierunku dla czarnogórskiego społeczeństwa, jego demokratycznej dojrzałości i procesów integracyjnych” - napisał na Twitterze premier Czarnogóry Duszko Marković.

"Równość i takie same prawa dla wszystkich są kamieniem węgielnym wartości ludzkich i europejskich. Chcę podziękować środowiskom osób LGBTIQ za dialog i zaangażowanie. Nie może być miejsca dla dyskryminacji opartej o orientację seksualną w europejskiej Czarnogórze" - zaznaczył Marković.

Uznawane jako jednostka społeczna, ale nie "małżeństwo"

Ustawa o legalizacji związków nieheteronormatywnych była poddana pod głosowanie w parlamencie po raz drugi, bo w lipcu 2019 przepadła. W życie wejdzie za rok, po opracowaniu szczegółowych przepisów i przeszkoleniu urzędników państwowych.

CZYTAJ: Kolejny europejski kraj legalizuje związki partnerskie. Jak daleko za innymi jest Polska?

Zgodnie z ustawą pary tej samej płci są uznawane jako jednostka społeczna, mają prawo do dziedziczenia i emerytury partnera, ale nie mogą adoptować dzieci i oficjalnie nazywać się "małżeństwem".

Zamieszkana przez 620 tysięcy osób Czarnogóra stała się 32. krajem przynależącym do ONZ, który uznał związki partnerskie osób tej samej płci. Jest także trzecią byłą republiką jugosłowiańską, która wprowadziła takie przepisy, po Słowenii i Chorwacji.

Według agencji Reutera, wprowadzenie podobnych przepisów rozważa także Bośnia i Hercegowina.

Czarnogóra jest 32 państwem należącym do ONZ, w którym zalegalizowano nieheteronormatywne związki partnerskieshutterstock

Autor:tmw/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock