Jest lekarzem, wyszła za Holendra. Co wiadomo o starszej córce Putina

Telewizja Rossija-1 przygotowuje program poświęcony 15-leciu prezydentury Putina
Telewizja Rossija-1 przygotowuje program poświęcony 15-leciu prezydentury Putina
russia.tv
russia.tvMaria (po prawej), starsza córka Władimira Putina, urodziła się w 1985 roku

Starsza córka Władimira Putina, Maria, jest endokrynologiem i mieszkała w Holandii wraz z mężem - poinformowała agencja Reutera. Dzień wcześniej dziennikarze agencji opublikowali wyniki dziennikarskiego śledztwa dotyczącego młodszej córki prezydenta Rosji, Katieriny Tichonowej, której majątek szacuje się na dwa miliardy dolarów.

Agencja Reutera podkreśla, że życie starszej córki Władimira Putina, Marii, jest jeszcze bardziej tajemnicze niż młodszej. Próżno szukać zdjęcia Marii jako osoby dorosłej.

Specjalistka

Wiadomo, że urodziła się 28 kwietnia 1985 roku, studiowała biologię i medycynę w Petersburgu i na Moskiewskim Uniwersytecie Państwowym, później wyszła za mąż za holenderskiego biznesmena Jorrita Faassena i nosi jego nazwisko. Według agencji, para mieszkała w Holandii, jednak często bywała w Rosji, ponieważ Maria zawodowo związana jest z Moskiewskim Centrum Endokrynologii.

Specjalizuje się zwłaszcza w endokrynologii dziecięcej i w 2015 roku opublikowała pracę o idiopatycznej (powstającej spontanicznie, o nieznanych przyczynach) karłowatości u dzieci z zaburzeniami hormonalnymi. W ciągu ostatnich dwóch lat jej nazwisko znalazło się w pięciu publikacjach naukowych, pisała m.in. o problemach osób z akromegalią (zaburzenia wydzielania hormonu wzrostu przez przysadkę mózgową - red.).

Naukowe Centrum Endokrynologii w Moskwie prowadzi program charytatywny "Alfa-Endo", który pomaga dzieciom z chorobami endokrynologicznymi. Program finansowany jest przez rosyjski Alfa Bank.

Mąż córki prezydenta

Mąż Marii pracował w Gazprombanku, powiązanym z otoczeniem Władimira Putina. Do sierpnia br. Jorrit Faassen zajmował stanowisko wicedyrektora spółki consultingowej MEF-Audit, jednak od kilku miesięcy nie figuruje na stronach firmy. Nie odpowiedział na pytania agencji Reutera o miejsce zatrudnienia.

Maria Faassen również nie udzieliła dziennikarzom odpowiedzi na pytania o wpływ ojca na jej karierę naukową i o wysokość jej majątku - informuje Reuters.

"Mieszkała w Holandii"

Według mediów holenderskich, starsza córka Władimira Putina do niedawna mieszkała wraz z mężem pod Hagą, w apartamentowcu, w którym zajmowała całe piętro.

Po katastrofie lotu MH17 burmistrz miasta Hilversum Peter Broertes wezwał do "deportacji" córki Putina z kraju, ponieważ uważał, że to Rosja odpowiedzialna jest za zestrzelenie malezyjskiego boeinga. Później przeprosił za swoje słowa i stwierdził, że działał pod wpływem emocji.

Władimir Putin powiedział natomiast, że obie jego córki mieszkają w Moskwie.

Kontrowersje wokół Katieriny

We wtorek, 10 listopada, agencja Reuters opublikowała wyniki dziennikarskiego śledztwa, w którym udowadniała, że młodsza córka Władimira Putina to Katierina Tichonowa, prorektor MGU, głównej rosyjskiej uczelni.

Agencja powołała się na własne źródła oraz rozmowę z prezesem zarządu Gazprombanku Andriejem Akimowem. Po publikacji przedstawiciele Akimowa zaprzeczyli, by podawał takie informacje, natomiast agencja Reuters oświadczyła, że ma nagranie rozmowy z biznesmenem.

Autor: asz/ja / Źródło: Reuters, medialeaks.ru

Źródło zdjęcia głównego: ID1974 - Shutterstock.com / Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości