Świat

Ciężkie walki na granicy. Ukraińcy: rosyjskie śmigłowce ostrzelały naszych pograniczników

Świat

tvn24Ciężkie walki toczą się już nie tylko wokół Ługańska i Doniecka, ale również przy granicy w okolicach Morza Azowskiego

Rosyjskie śmigłowce bojowe zaatakowały oddział Straży Granicznej Ukrainy w Donbasie na wschodzie kraju, zabijając czterech i raniąc trzech jej funkcjonariuszy - poinformował we wtorek Andrij Łysenko, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony w Kijowie.

25 sierpnia na odcinku granicznym Krasna Tałowka w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy została zauważona grupa dywersyjna, która usiłowała pokonać granicę rosyjsko-ukraińską.

- Ukraińscy pogranicznicy ostrzelali dywersyjną grupę separatystów. Później nadeszło wsparcie ze strony dodatkowych oddziałów ukraińskich. Walka trwała 2,5 godziny - powiedział Andrij Łysenko.

Jak podkreślił, po raz pierwszy od początku konfliktu z separatystami Rosja użyła przeciwko Ukraińcom śmigłowców. Według Łysenki dwa rosyjskie śmigłowce Mi-24 ostrzelały pociskami reaktywnymi przejście graniczne. - Grupa dywersyjna miała wsparcie wojsk Federacji Rosyjskiej. Zginęło czterech ukraińskich pograniczników - poinformował Łysenko. Trzy osoby zostały ranne.

- Dzięki ofiarności bohaterów przejście graniczne zostało obronione - powiedział Łysenko.

Według jego relacji, siły prorosyjskie wspierane przez oddziały armii Federacji Rosyjskiej wciąż nacierają na południowo-wschodnią część obwodu donieckiego nad Morzem Azowskim, dążąc do otwarcia nowego frontu walk w tym regionie.

- Obecnie ukraińscy wojskowi umocnili się na pozycjach w okolicach Nowoazowska (przy granicy z Rosją). Właśnie w tej chwili są one ostrzeliwane przez najemników rosyjskich. Według ministerstwa obrony w mieście płonie szpital - powiedział Łysenko.

Intensywne walki na ukraińskiej granicy, wojska bronią dostępu do Mariupolatvn24

W ciągu ostatniej doby w wyniku walk w strefie operacji antyterrorystycznej zginęło 12 ukraińskich żołnierzy, a 19 zostało rannych.

Nowoazowsk to ważny punkt strategiczny targeo.pl

Autor: asz//rzw/kwoj / Źródło: PAP, lb.ua, tvn24.pl

Raporty: