Ciężkie walki na granicy. Ukraińcy: rosyjskie śmigłowce ostrzelały naszych pograniczników

Separatyści atakują przygraniczne miasto Nowoazowsk nad Morzem Azowskim, które otwiera drogę na kontrolowany przez Ukraińców Mariupol
Separatyści atakują przygraniczne miasto Nowoazowsk nad Morzem Azowskim, które otwiera drogę na kontrolowany przez Ukraińców Mariupol
tvn24
tvn24Ciężkie walki toczą się już nie tylko wokół Ługańska i Doniecka, ale również przy granicy w okolicach Morza Azowskiego

Rosyjskie śmigłowce bojowe zaatakowały oddział Straży Granicznej Ukrainy w Donbasie na wschodzie kraju, zabijając czterech i raniąc trzech jej funkcjonariuszy - poinformował we wtorek Andrij Łysenko, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony w Kijowie.

25 sierpnia na odcinku granicznym Krasna Tałowka w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy została zauważona grupa dywersyjna, która usiłowała pokonać granicę rosyjsko-ukraińską.

- Ukraińscy pogranicznicy ostrzelali dywersyjną grupę separatystów. Później nadeszło wsparcie ze strony dodatkowych oddziałów ukraińskich. Walka trwała 2,5 godziny - powiedział Andrij Łysenko.

Jak podkreślił, po raz pierwszy od początku konfliktu z separatystami Rosja użyła przeciwko Ukraińcom śmigłowców. Według Łysenki dwa rosyjskie śmigłowce Mi-24 ostrzelały pociskami reaktywnymi przejście graniczne. - Grupa dywersyjna miała wsparcie wojsk Federacji Rosyjskiej. Zginęło czterech ukraińskich pograniczników - poinformował Łysenko. Trzy osoby zostały ranne.

- Dzięki ofiarności bohaterów przejście graniczne zostało obronione - powiedział Łysenko.

Według jego relacji, siły prorosyjskie wspierane przez oddziały armii Federacji Rosyjskiej wciąż nacierają na południowo-wschodnią część obwodu donieckiego nad Morzem Azowskim, dążąc do otwarcia nowego frontu walk w tym regionie.

- Obecnie ukraińscy wojskowi umocnili się na pozycjach w okolicach Nowoazowska (przy granicy z Rosją). Właśnie w tej chwili są one ostrzeliwane przez najemników rosyjskich. Według ministerstwa obrony w mieście płonie szpital - powiedział Łysenko.

Intensywne walki na ukraińskiej granicy, wojska bronią dostępu do Mariupola
Intensywne walki na ukraińskiej granicy, wojska bronią dostępu do Mariupolatvn24

W ciągu ostatniej doby w wyniku walk w strefie operacji antyterrorystycznej zginęło 12 ukraińskich żołnierzy, a 19 zostało rannych.

Nowoazowsk to ważny punkt strategiczny targeo.pl

Autor: asz//rzw/kwoj / Źródło: PAP, lb.ua, tvn24.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości