Przywódca Chin Xi Jinping powiedział we wtorek, że chińska armia powinna podnosić gotowość do konfliktu militarnego i wykonywania zadań zbrojnych. Cytowany przez państwową agencję Xinhua tłumaczył, że ma to związek z pandemią COVID-19, która wywiera głęboki wpływ na światowy porządek oraz bezpieczeństwo narodowe i rozwój Chin.
Walka z epidemią była poważnym sprawdzianem dla sił zbrojnych i udowodniła skuteczność ich reformy - ocenił Xi Jinping na plenarnym posiedzeniu delegacji chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej i Ludowej Policji Zbrojnej w kuluarach trwającej w Pekinie sesji parlamentu. Przywódca Chin wezwał do realizacji celów reformy pomimo pandemii oraz do kreatywnego rozwiązywania problemów z nią związanych.
Chiny muszą wykorzystać wojskowe badania i przyspieszyć prace nad szczepionkami i lekarstwami przeciwko COVID-19, a także wzmocnić innowacyjność w dziedzinie obronności - zaznaczył. Jak dodał, w związku z pogłębieniem światowego napięcia, które wpływa na bezpieczeństwo narodowe Chin, armia powinna podnosić gotowość bojową.
COVID-19 uderza w gospodarkę. Traci także armia
Xi podkreślił, że w 2020 roku dobiega końca pięcioletni plan rozwoju sił zbrojnych i ogłoszony zostanie kolejny. - Należy poczynić naukowe przygotowania i skrupulatne obliczenia, aby każdy grosz został wydany w najefektywniejszy sposób - powiedział, cytowany w depeszy Xinhua. Oficjalny budżet Chin na obronność wyniesie w tym roku 1,268 bln juanów (178 mld USD), czyli o 6,6 proc. więcej niż w ubiegłym roku - ogłoszono w piątek podczas sesji parlamentu. Jest to najmniejszy procentowy wzrost oficjalnych wydatków na wojsko od ponad 20 lat.
Pandemia mocno uderzyła w chińską gospodarkę, która zwalniała już przed jej wybuchem. W pierwszym kwartale PKB Chin skurczyło się o 6,8 proc. i był to pierwszy spadek co najmniej od 1992 roku, gdy zaczęto publikować kwartalne dane.
Napięcie na linii Pekin-Waszyngton
Pandemia pogorszyła napięte relacje między Waszyngtonem a Pekinem. Według niedawnego wewnętrznego raportu think tanku związanego z chińskim ministerstwem bezpieczeństwa państwowego, Chiny mierzą się z narastającą wrogością na świecie, co może nawet doprowadzić do konfrontacji zbrojnej ze Stanami Zjednoczonymi - informowała agencja Reutera, powołując się na anonimowe źródła.
Xi Jinping jest jednocześnie przewodniczącym ChRL, sekretarzem generalnym rządzącej niepodzielnie Komunistycznej Partii Chin i przewodniczącym Centralnej Komisji Wojskowej, której podlega chińska armia. Odkąd w 2012 roku objął władzę, nadzoruje szeroko zakrojoną kampanię modernizacji sił zbrojnych.
Źródło: PAP