TVN24 | Świat

Chiny oskarżają USA o "dyskryminację rasową, białą supremację i nienawiść wobec mniejszości etnicznych"

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

Rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Chin Zhao Liljan zarzucił Stanom Zjednoczonym rasizm, dyskryminację rasową, ksenofobię i związaną z nimi nietolerancję. Słowa przedstawicieli chińskich władz padły w czasie trwającej rozprawy Pekinu z muzułmańską mniejszością Ujgurów.

Zhao Liljan, rzecznik ministerstwa zabrał głos z okazji 20. rocznicy Światowej Konferencji przeciwko Rasizmowi, Dyskryminacji Rasowej, Ksenofobii i Związanej z nimi Nietolerancji. - Ze względu na bezczynność i nieudolne działania kilku krajów, w tym Stanów Zjednoczonych, społeczność międzynarodowa ma jeszcze długą drogę do wyeliminowania rasizmu, dyskryminacji rasowej, ksenofobii i związanej z nimi nietolerancji – stwierdził rzecznik MSZ Chin.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

- Jeśli USA naprawdę dbają o prawa człowieka i są zaangażowane w realizację równości rasowej, powinny naprawić swoje godne ubolewania prawa człowieka, wyeliminować szalejącą dyskryminację rasową w kraju, zamiast siedzieć bezczynnie przy radykalnych ideach, takich jak biała supremacja i nienawiść wobec mniejszości etnicznych, co prowadzi do nowych tragedii – dodał.

Chiny oskarżane o ludobójstwo Ujgurów

Zhao Liljan jest znany ze swoich ostrych i obraźliwych wypowiedzi. W 2020 roku wykorzystał na Twitterze fotomontaż, by zasugerować, że australijscy żołnierze winni są zbrodni wojennych w Afganistanie. Słowa przedstawicieli chińskich władz padły w czasie trwającej rozprawy Pekinu z muzułmańską mniejszością Ujgurów.

W marcu bieżącego roku Departament Stanu USA opublikował Rejestr Praw Człowieka 2020 określający okrucieństwa państwa chińskiego wobec Ujgurów mianem "ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości". Według szacunków Departamentu "od 2017 roku w Sinciangu zatrzymano dwa miliony Ujgurów i przedstawicieli innych grup etnicznych". W późniejszym oświadczeniu MSZ Chin uznało przedstawione zarzuty za „najbardziej niedorzeczne kłamstwo stulecia, oburzającą zniewagę wobec narodu chińskiego oraz rażące naruszenie prawa międzynarodowego i podstawowych norm regulujących stosunki międzynarodowe”.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP