Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej chce wysłać do Teheranu misję wysokiego szczebla, by wyjaśnić kwestię irańskiego programu nuklearnego, który - jak wynika z raportu MAEA - rozwija się i ma charakter wojskowy - poinformował szef organizacji Yukiya Amano.
MAEA jest coraz bardziej zaniepokojona "możliwym wymiarem militarnym irańskiego programu nuklearnego". Jak powiedział Amano na konferencji prasowej, Teheran może budować broń nuklearną, dlatego też dyrektor MAEA wysłał do szefa Irańskiej Organizacji Energii Atomowej pismo, zapowiadając wizytę misji.
Alarmujący raport
Na początku listopada do mediów przeciekła treść najnowszego raportu MAEA. Głosi on, że Iran pracował nad bombą atomową przynajmniej do ubiegłego roku. W dokumencie wyrażono opinię, że niektóre z tych prac mogą być kontynuowane.
Co więcej, eksperci ONZ oświadczyli w ubiegłym roku, że w sprawie programu nuklearnego z Iranem może współpracować Korea Północna, która może sprzedawać technologie atomowe.
"Mam nadzieję, że wkrótce zostanie ustalona wygodna data" wizyty delegacji - powiedział Amano. - Ważne, by misja zdołała wyjaśnić wszystkie kwestie zawarte w moim raporcie - dodał.
2 dni za zamkniętymi drzwiami
Przedstawiciele 35 krajów członkowskich organizacji monitorującej programy nuklearne na świecie spotkali się w czwartek w Wiedniu, na obradach za zamkniętymi drzwiami.
Przedmiotem debaty MAEA jest zarówno sam program nuklearny Iranu, jak i różnice w nastawieniu krajów należących do MAEA do atomowej polityki Teheranu. Zamknięte spotkanie Rady Gubernatorów MAEA potrwa dwa dni.
Według zachodnich dyplomatów, "sześć mocarstw kończy pracę nad szkicem rezolucji" w sprawie nuklearnych zbrojeń Iranu. Agencja AP dotarła do kopii tego dokumentu, który "krytykuje nuklearny bunt Teheranu, jednak językiem na tyle łagodnym, by zyskać poparcie Rosji i Chin".
Jak podkreśla Reuters, porozumienie w tej kwestii byłoby bardzo mile widziane na Zachodzie, ponieważ gdy treść raportu MAEA przeciekła do prasy, Rosja oświadczyła, że jest on upolityczniony. Stanowisko Moskwy zmniejsza szansę na wynegocjowanie jakiegoś rozwiązania w sprawie Iranu - zaznacza agencja.
Jak zareaguje świat?
Po ujawnieniu treści raportu MAEA Zachód zareagował wezwaniami do nałożenia na Iran kolejnych sankcji gospodarczych.
Rosja zajęła bardzo twarde, przeciwne stanowisko. - Wszelkie dodatkowe sankcje wymierzone w Iran będą postrzegane przez społeczność międzynarodową jako instrument służący do zmiany reżimu w Iranie. Takie podejście jest dla nas nie do zaakceptowania i strona rosyjska nie weźmie takich propozycji pod uwagę - oświadczył wiceminister spraw zagranicznych Giennadij Gatiłow na dzień po ujawnieniu treści raportu.
"Washington Post" przypomniał w środę wieczorem, że nawoływanie do otwartej bądź tajnej akcji militarnej lub dywersyjnej przeciw Iranowi stało się znakiem firmowym republikańskich kandydatów do wyścigu prezydenckiego w USA w 2012 roku.
Źródło: PAP