Świat

Castro wystąpił w wenezuelskiej telewizji

Świat


Powracający do zdrowia przywódca Kuby Fidel Castro pojawił się w niedzielę w 17-minutowym nagraniu wideo, wyemitowanym w cotygodniowym programie telewizyjnym prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza, i na żywo rozmawiał przez telefon.

Swój cotygodniowy program radiowy i telewizyjny "Alo, Presidente" Chavez nadaje z mauzoleum Ernesto "Che" Guevary w kubańskim mieście Santa Clara. Transmituje go bezpośrednio kubańska telewizja publiczna.

81-letni Castro wyglądał słabo, lecz był ożywiony. Ubrany był w nałożony na piżamę czarny dres. Nagranie wykonano w czasie 4-godzinnego sobotniego spotkania z Chavezem, podczas którego rozmawiali o ikonie kubańskiej rewolucji Ernesto "Che" Guevarze. Kubańczyk relacjonował plan, zgodnie z którym Guevara miał wszcząć rewolucję w całej Ameryce Łacińskiej. - Okoliczności są więcej niż sprzyjające, aby dziś rozkwitły idee, o których mówił Che - podkreślał Castro.

Wcześniej dwie fotografie z tej rozmowy opublikował kubański dziennik "Juventud Rebelde".

Castro od roku nie występuje publicznie z powodu choroby. Władzę w państwie przejął jego brat Raul. Według nieoficjalnych informacji 81-letni Fidel Castro był co najmniej trzykrotnie operowany z powodu bliżej nieokreślonej choroby przewodu pokarmowego. Krążą pogłoski, że stan jego zdrowia stale się pogarsza.

Hugo Chavez uważa Castro za swego politycznego mentora. Wenezuela wspiera Kubę finansowo i zaopatruje ją m.in. w ropę naftową.

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości