Były szef łotewskiego MSW skazany za szpiegostwo na rzecz Rosji

Źródło:
PAP
Centrum Rygi
Centrum RygiReuters
wideo 2/2
Centrum RygiReuters

Janis Adamsons, były szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Łotwy w latach 90. XX wieku i były parlamentarzysta został skazany na 8,5 roku więzienia za szpiegostwo na rzecz Rosji, a także nielegalne przechowywanie broni i oszustwo - podał w piątek niezależny rosyjski portal Nastojaszczeje Wriemia.

Sąd w uzasadnieniu wyroku uznał, że Adamsons "systematycznie i celowo zbierał i przekazywał tajne informacje za pośrednictwem obywatela Rosji i byłego pracownika KGB Giennadija Siłonowa". W rezultacie dane te, dotyczące działalności łotewskich instytucji państwowych, w tym organów bezpieczeństwa państwa, trafiały do rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa.

Siedziba Parlamentu Łotwy w RydzeJuris Vigulis/Shutterstock

Czytaj również: Resort obrony Łotwy: rosyjski samolot naruszył łotewską przestrzeń powietrzną

Wraz z Adamsonsem skazany został również Siłonow. Sąd orzekł karę 7,5 roku więzienia. Obaj nie przyznali się do winy i zapowiedzieli odwołanie od wyroku.

Do 2021 roku zasiadał w parlamencie Łotwy

67-letni Adamsons do 2021 roku zasiadał w łotewskim parlamencie, gdzie reprezentował opozycyjną partię Zgoda, broniącą interesów mniejszości rosyjskojęzycznej. W 2021 roku wobec podejrzeń o szpiegostwo został pozbawiony immunitetu i zatrzymany.

Czytaj również: "Powstrzymajcie się". Chiny apelują do bałtyckiego państwa

Adamsons funkcję szefa MSW Łotwy pełnił w latach 1994-95, był również szefem Straży Granicznej. Od połowy lat 90. przez sześć kadencji zasiadał w ławach parlamentu.

Autorka/Autor:ks / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Juris Vigulis/Shutterstock