Resort obrony Łotwy: rosyjski samolot naruszył łotewską przestrzeń powietrzną

Źródło:
PAP
Samoloty NATO były podrywane w celu przechwycenia rosyjskich jednostek
Samoloty NATO były podrywane w celu przechwycenia rosyjskich jednostek
NATO Air Command
Samoloty NATO były podrywane w celu przechwycenia rosyjskich jednostekNATO Air Command

Łotewski resort obrony poinformował o rosyjskim samolocie, który naruszył przestrzeń powietrzną Łotwy. Ministerstwo Spraw Zagranicznych tego kraju przekazało rosyjskiemu dyplomacie notę protestacyjną w związku z incydentem.

Rosyjski statek powietrzny naruszył w poniedziałek przestrzeń powietrzną Łotwy nad jej granicą z Rosją - poinformowało we wtorek łotewskie ministerstwo obrony.

Naruszenie przestrzeni powietrznej zarejestrował łotewski radar. Statek powietrzny po nielegalnym przekroczeniu granicy wrócił do rosyjskiej przestrzeni powietrznej.

Przedstawiciel ambasady Rosji w Łotwie wezwany do MSZ

Ministerstwo obrony Łotwy napisało w komunikacie, że łotewskie siły zbrojne podjęły konieczne działania, by zapobiec wszelkim zagrożeniom dla bezpieczeństwa kraju. Szczegółowe informacje przekazano NATO.

Resort obrony poinformował też o tej sytuacji MSZ w Rydze. We wtorek do resortu spraw zagranicznych wezwano przedstawiciela ambasady Rosji na Łotwie. Dyplomacie wręczono notę protestacyjną w związku z poniedziałkowym incydentem.

Ministerstwo zaznaczyło, że na tle rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie na pełną skalę Łotwa wzmacnia ochronę swoich granic lądowych, przestrzeni powietrznej i wód terytorialnych. Kraje NATO w trybie rotacyjnym prowadzą patrole w przestrzeni powietrznej nad krajami bałtyckimi.

Autorka/Autor:asty/ft

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/NATO_AIRCOM, Hiszpańskie Siły Powietrzne