Były prezydent "pokonał raka"


- Po pięciu miesiącach pokonałem raka - oświadczył rodakom 66-letni niezwykle popularny wśród Brazylijczyków były prezydent Luiz Inacio Lula da Silva. Lula zapowiedział, że powróci do polityki.

Były prezydent, u którego pod koniec października 2011 roku wykryto raka krtani, przeszedł trzy chemioterapie i 33 radioterapie. Podczas leczenia stracił na wadze blisko 20 kilogramów, ale zajmujący się nim lekarze powiedzieli, że nie ma już śladu nowotworu.

- Dzisiaj dostałem najważniejszą wiadomość, jaką może otrzymać człowiek, że pokonałem raka - powiedział Lula. Dodał, że zdaje sobie sprawę, iż o całkowitym wyzdrowieniu można mówić dopiero po pięciu latach od pokonania nowotworu.

Lula, który był prezydentem Brazylii w latach 2003-2010, zapowiedział, że wróci do polityki, ale bardzo ostrożnie, uwzględniając stan swego zdrowia.

Owocna polityka

Lula da Silva z ramienia lewicowej Partii Pracujących prowadził politykę, która przekształciła Brazylię w jeden z najszybciej rozwijających się krajów na świecie. Polityka ta polega na umiejętnym łączeniu programów socjalnych z zachętami dla inwestorów.

Za jego rządów w 2004 roku rozpoczęto gromadzenie rezerw walutowych, które osiągnęły ostatnio poziom 350,8 mld dolarów.

Traktowane są one jako bufor mający chronić gospodarkę przed skutkami światowego kryzysu. Dzięki gromadzeniu rezerw w 2007 roku Brazylia zwróciła swe długi Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu i Klubowi Paryskiemu i stała się nawet - w ramach MFW - krajem kredytodawcą.

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości