Brytyjscy chrześcijanie dyskryminowani? Skarżą się do Strasburga

Świat

Aktualizacja:
sxc.huBrytyjczycy uważają, że są dyskryminowani z powodów religijnych

Czworo Brytyjczyków twierdzących, że straciło pracę z powodu dyskryminowania ich jako chrześcijan, wniosło skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Jak informuje BBC, w tej grupie znajdują się trzy kobiety i jeden mężczyzna. Twierdzą oni, że działania ich pracodawców naruszają artykuły 9 i 14 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, a rząd Jej Królewskiej Mości nie zapewnił im w praktyce wolności wyznania.

I tak Nadia Eweida z Twickenham została w 2006 roku zwolniona przez British Airways po tym, gdy odmówiła zdjęcia krzyża w pracy. Oficjalny powód to złamanie firmowego dress code'u.

Pielęgniarka Shirley Chaplin została z kolei z powodu krzyżyka na szyi przeniesiona do pracy za biurkiem przez dyrekcję szpitala Royal Devon and Exeter NHS Trust Hospital. Oficjalny powód zwolnienia - naruszenie zasad bezpieczeństwa.

Ślub i porada

Pracownica urzędu stanu cywilnego w Londynie Lilian Ladele została ukarana, gdy z powodu przekonań odmówiła prowadzenia ślubu cywilnego osób tej samej płci.

Jedyny mężczyzna wśród składających skargę, pracownik poradni rodzinnej Gary McFarlane, został przez nią zwolniony, bo odmówił udzielenia porady parze homoseksualistów.

Wszyscy wspomniani powyżej przegrali wcześniej sprawy w Wielkiej Brytanii. W tym roku uzyskali jednak wsparcie od organizacji Equality and Human Rights Commission.

Autor: jak\mtom\k / Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu