Bruksela apeluje do Pekinu o pomoc w zakończeniu wojny w Ukrainie

Źródło:
PAP
Szczyt Unia Europejska - Chiny (materiał z 1.04.2022)
Szczyt Unia Europejska - Chiny (materiał z 1.04.2022)Reuters
wideo 2/35
Szczyt Unia Europejska - Chiny Reuters

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel po piątkowym szczycie Unia Europejska-Chiny wezwał Pekin do pomocy w zakończeniu wojny w Ukrainie. - Będziemy czujni na każdą próbę pomocy Rosji - dodał Michel w czasie konferencji prasowej. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podkreśliła, że "przedłużanie wojny i dalsze zakłócenia w światowej gospodarce nie leżą w niczyim interesie".

Ursula von der Leyen powiedziała także, że przywódcy instytucji unijnych jasno przekazali Chinom, że nie powinny ingerować w unijne sankcje wobec Rosji. - Jako stały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ Chiny ponoszą szczególną odpowiedzialność - zaznaczyła.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ 

Szefowa Komisji Europejskiej podkreśliła, że stawką jest reputacja Chin. - Chodzi o zaufanie, rzetelność i decyzje dotyczące długoterminowych inwestycji. Każdego dnia wartość handlu między Unią Europejską i Chinami wynosi dwa miliardy euro. Rosyjsko-chiński handel to 330 milionów euro. Przedłużanie wojny i dalsze zakłócenia w światowej gospodarce nie leżą w niczyim interesie - dodała.

Von der Leyen: chińskie wsparcie dla Moskwy "poważnie nadszarpnęłoby reputację Chin w Europie"

Według von der Leyen, żaden obywatel Europy nie zrozumiałby wsparcia dla Moskwy, które wzmocniłoby jej zdolność do kontynuowania wojny. - To poważnie nadszarpnęłoby reputację Chin w Europie - dodała szefowa Komisji, przypominając, że firmy "patrzą, jak pozycjonują się kraje" w obliczu konfliktu ukraińskiego.

Von der Leyen powiedziała też, że Chiny muszą znieść nieuzasadnione środki handlowe przeciwko Litwie, znieść sankcje wobec posłów do Parlamentu Europejskiego, rozwiązać kwestie globalnych obaw dotyczących praw człowieka i praw pracowniczych, zwłaszcza w Xinjiangu (Sinkiangu) oraz poprawić dostęp firm z UE do rynku chińskiego i warunki działania na nim.

Charles Michel: wojna zagrażająca światowej gospodarce

Charles Michel ze swojej strony przekazał, że Unia Europejska i Chiny zgodziły się, iż wojna w Ukrainie zagraża światowemu bezpieczeństwu i światowej gospodarce. - Wszelkie próby obejścia sankcji lub udzielenia pomocy Rosji przedłużyłyby wojnę. Prowadziłoby to do większej liczby ofiar śmiertelnych i większego wpływu (konfliktu) na gospodarkę - powiedział.

- Będziemy również czujni na wszelkie próby pomagania Rosji finansowo lub militarnie. Pozytywne kroki podjęte przez Chiny w celu zakończenia wojny byłyby mile widziane przez wszystkich Europejczyków i światową społeczność - dodał przewodniczący Rady Europejskiej.

Unijni urzędnicy: Rosja podważyła europejską architekturę bezpieczeństwa

Zdaniem Brukseli, rosyjska inwazja na Ukrainę naruszyła kluczowe normy i zasady prawa międzynarodowego wyrażone w Karcie Narodów Zjednoczonych i dokumentach założycielskich OBWE, w szczególności poszanowanie suwerenności i integralności terytorialnej. Jak podkreślano, w ten sposób Rosja celowo podważyła europejską architekturę bezpieczeństwa, w tym Akt Końcowy z Helsinek, Kartę Paryską i Memorandum Budapeszteńskie, którego jest stroną.

UE przypomniała, że międzynarodowe sankcje na Rosję zostały nałożone wyłącznie w celu powstrzymania rosyjskiej agresji pomimo ich znaczącego wpływu gospodarczego na UE i jej partnerów na świecie.

Czytaj też: Atak Rosji na Ukrainę. Biały Dom ostrzega Chiny przed udziałem w łamaniu sankcji wobec Moskwy

Napięte relacje

Relacje pomiędzy Chinami i UE nie były w ostatnich latach najlepsze, głównie z powodu kwestii handlowych. Bruksela wielokrotnie oskarżała Chiny o łamanie międzynarodowych zasad dotyczących handlu, na przykład poprzez subsydiowanie produkcji. Nadzieją na poprawę stosunków wydawało się być podpisanie w grudniu 2020 r. umowy inwestycyjnej między UE i ChRL, ale została ona dość szybko zamrożona.

Sytuacji nie poprawiło nałożenie przez UE w marcu 2021 roku, po raz pierwszy od 30 lat, sankcji za łamanie praw człowieka, na które Chiny odpowiedziały kontrsankcjami wobec Unii.

Czytaj też: Ambasador Chin przy ONZ: świat nie potrzebuje nowej zimnej wojny

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Autorka/Autor:tas/ tam

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: