Projekt porozumienia Global Compact może rodzić niebezpieczeństwa dla Polski, stanowić zachętę do podejmowania nielegalnej migracji - mówił we wtorek szef MSWiA Joachim Brudziński. Zapowiedział, że będzie rekomendował premierowi Morawieckiemu odstąpienie Polski od tego porozumienia.
Joachim Brudziński uczestniczył we wtorek w drugiej sesji szczytu G6 w Lyonie. Jak informuje resort spraw wewnętrznych i administracji, we Francji rozmawiano przede wszystkim o zarządzaniu nielegalną migracją. "Zdaniem Polski poziom bezpieczeństwa na granicach bezpośrednio przekłada się na sytuację migracyjną w UE oraz bezpieczeństwo i sprawne funkcjonowanie strefy Schengen" - napisano w komunikacie.
"Priorytetem polskiego rządu jest bezpieczeństwo"
Jak podaje MSWiA, minister Brudziński przedstawił w Lyonie stanowisko dotyczące porozumienia Global Compact (GCM), którego podpisanie miałoby nastąpić w grudniu w Marrakeszu.
- Będę rekomendował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu odstąpienie od porozumienia Global Compact. Naszym zdaniem projekt porozumienia GCM nie gwarantuje bezpieczeństwa dla Polski. Może również stanowić zachętę do podejmowania nielegalnej migracji - podkreślił Brudziński.
Jak zaznaczył, "porozumienie GCM jest sprzeczne z priorytetami polskiego rządu, którymi są bezpieczeństwo polskich obywateli i utrzymanie kontroli nad przepływami migracyjnymi". W komunikacie MSWiA podano, że w ocenie resortu dokument nie spełnił postulatów Polski potwierdzenia odpowiednio mocnych gwarancji suwerennego prawa do decydowania o tym, kogo państwa przyjmują na swoim terytorium, oraz rozróżnienia migracji legalnej i nielegalnej.
- Zależy nam na tym, by Polacy byli bezpieczni w swoim kraju – stwierdził minister.
W Lyonie przypomniano, że już wcześniej Stany Zjednoczone wycofały się z prac nad porozumieniem GCM. "Argumentacja USA – podobnie jak Polski – opiera się na zasadzie, że to dany kraj decyduje, jak najlepiej kontrolować swoje granice, a także o tym, kto może wjechać na jego terytorium" - zaznaczono.
Dodano, że także Węgry są krytyczne wobec porozumienia.
Global Compact for Safe, Orderly and Regular Migration (GCM) to światowe porozumienie na rzecz bezpiecznych, uregulowanych i legalnych migracji. Przygotowano je na forum ONZ. Ma być to pierwszy dokument kompleksowo regulujący międzynarodowe przepływy osób. Nie będzie miał mocy prawnie wiążącej, ma upowszechnić standardy i normy dotyczące migracji oraz ułatwić współpracę państw w tym zakresie.
Pomoc u źródła
MSWiA informuje, że minister Brudziński podkreślił, iż dla osób dotkniętych konfliktami wojennymi najskuteczniejsza jest pomoc na miejscu. "Właśnie dlatego rząd premiera Mateusza Morawieckiego kieruje pomoc humanitarną głównie do Syrii i Iraku" - podkreślono w komunikacie. Wskazano, że polski rząd z każdym rokiem zwiększa fundusze na pomoc humanitarną i rozwojową.
"W 2017 roku pomoc humanitarna była sześciokrotnie większa niż w 2015 roku i wynosiła 174 mln zł. Razem z pomocą rozwojową suma ta wyniosła 2,5 mld zł".
"Konsekwentnie realizujemy tę strategię również w 2018 roku" - podano. "Między innymi około 4,5 tys. osób we wschodniej Ghoucie otrzymało lekarstwa ratujące życie, ciepłą odzież i żywność, natomiast w Aleppo opieką medyczną jest otaczanych około 3,5 tys. pacjentów miesięcznie". "Pomoc ukierunkowana na działania u źródła stanowi realne wsparcie zarówno dla migrantów, jak i dla państw pochodzenia i tranzytu. Ograniczamy również w ten sposób napływ tych osób do Unii Europejskiej" - napisano.
Współpraca w zakresie zwalczania terroryzmu
W komunikacie poinformowano, że w Lyonie dyskutowano również o zwalczaniu terroryzmu i współpracy w zakresie bezpieczeństwa z państwami Sahelu (m.in. Senegalem, Mauretanią, Nigerią).
"W dobie łatwego dostępu do Internetu bardzo ważne jest zwalczanie terroryzmu w sieci. To właśnie Internet staje się narzędziem w rękach grup terrorystycznych. Używają go do komunikowania się i rekrutowania nowych członków. Dlatego tak ważne jest wypracowanie rozwiązań w kwestii zapobiegania rozpowszechnianiu treści terrorystycznych online" - oceniono.
Pokaz francuskich służb
Podano, że podczas szczytu w Lyonie minister Brudziński wziął także udział w spotkaniach bilateralnych z Matteo Salvinim, wicepremierem i ministrem spraw wewnętrznych Włoch, oraz Sajidem Javidem, ministrem spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii.
W ramach spotkania Grupy G6 odbył się również pokaz francuskiego schematu działania na wypadek ataku terrorystycznego. Francuzi zaprezentowali współdziałanie służb podczas ataku tak zwanego "aktywnego strzelca". Ćwiczenia obserwowało około 50 szefów policji z całego świata. Działająca od 2003 roku Grupa G6 jest nieformalną inicjatywą w dziedzinie bezpieczeństwa wewnętrznego. Zrzesza ministrów spraw wewnętrznych największych państw członkowskich Unii Europejskiej: Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch, Hiszpanii i Polski [od marca 2006 roku - red.].
Ministrowie spraw wewnętrznych tych państw spotykają się z reguły raz na pół roku w kraju sprawującym prezydencję w grupie.
Autor: akw//plw / Źródło: mswia.gov.pl, PAP