Wielka Brytania oficjalnie uruchomi procedurę wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca - poinformował rzecznik premier Theresy May. Komisja Europejska oświadczyła, że jest gotowa rozpocząć negocjacje z Londynem.
Rzecznik brytyjskiej premier oświadczył, że w poniedziałek poinformował biuro szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, iż Wielka Brytania chce oficjalnie rozpocząć procedurę z art. 50 Traktatu Lizbońskiego 29 marca.
Podczas codziennego spotkania z parlamentarnymi reporterami rzecznik premier dodał, że May planuje wcześniej odwiedzić trzy kraje wchodzące w skład Wielkiej Brytanii: Walię, Szkocję i Irlandię Północną oraz że rząd nie planuje przyspieszonych wyborów parlamentarnych.
- W czerwcu naród Wielkiej Brytanii podjął historyczną decyzję o opuszczeniu Unii Europejskiej. W przyszłą środę rząd przekaże tę decyzję i formalnie rozpocznie proces poprzez uruchomienie artykułu 50 - oświadczył z kolei David Davis, minister ds. Brexitu.
Ten krok rozpocznie dwuletnie negocjacje pomiędzy rządem Wielkiej Brytanii i Unią Europejską w sprawie warunków wyjścia i przyszłych stosunków.
- Jesteśmy u progu najważniejszych negocjacji dla tego kraju - dodał. - Rząd jest jasny w swoich celach: umowa, która działa na korzyść każdego narodu i regionu w Wielkiej Brytanii, a dla Europy - nowe, pozytywne partnerstwo pomiędzy Wielką Brytanią i naszymi przyjaciółmi, i sojusznikami w Unii Europejskiej - powiedział Davis.
Tusk: w ciągu 48 godzin wyślę wytyczne
Donald Tusk na Twitterze napisał, że po tym, gdy Wielka Brytania oficjalnie zgłosi zamiar wyjścia z UE, w ciągu 48 godzin prześle liderom 27 państw członkowskich UE wstępne wytyczne negocjacyjne w sprawie Brexitu.
Within 48 hours of the UK triggering Article 50, I will present the draft #Brexit guidelines to the EU27 Member States.
— Donald Tusk (@eucopresident) 20 marca 2017
Komisja Europejska, w reakcji na zapowiedź brytyjskiego rządu, oświadczyła, że po stronie unijnej wszystko jest gotowe, by rozpocząć negocjacje.
- Czekamy na notyfikację - oświadczył Margaritis Schinas, rzecznik KE na konferencji prasowej.
Królowa dała zielone światło
W czwartek brytyjska królowa Elżbieta II podpisała ustawę upoważniającą premier May do rozpoczęcia negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.
Z kolei w ubiegły poniedziałek obie izby brytyjskiego parlamentu przyjęły ustawę upoważniającą May do rozpoczęcia negocjacji w sprawie Brexitu. Stało się to po odrzuceniu przez Izbę Gmin zgłoszonych przez Izbę Lordów poprawek, gwarantujących prawa obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii po wyjściu z Unii i dających posłom prawo weta wobec warunków Brexitu.
Kwestia przyszłości imigrantów zostanie jednak poruszona jako pierwsza, gdy rozpoczną się negocjacje pomiędzy rządem w Londynie a Unią Europejską. Obie strony podkreślają, że zależy im na szybkim osiągnięciu porozumienia w tej sprawie.
Wejście w życie ustawy otwiera przed premier May drogę do formalnego rozpoczęcia Brexitu i dwuletnich negocjacji w tej sprawie.
Ustawa o Brexicie
Projekt ustawy został złożony w parlamencie pod koniec stycznia w ramach tzw. przyspieszonej procedury. Dokument składa się z zaledwie dwóch krótkich artykułów, wyrażających zgodę parlamentu na to, aby May złożyła oficjalne zawiadomienie (notyfikację) o zamiarze wyjścia z Unii Europejskiej zgodnie z art. 50 Traktatu Lizbońskiego.
Trwający półtora miesiąca proces ustawodawczy został zainicjowany w wyniku podjętej w drugiej połowie stycznia decyzji brytyjskiego Sądu Najwyższego, który podtrzymał wyrok Wysokiego Trybunału (High Court), i orzekł, że do rozpoczęcia formalnego procesu opuszczania UE przez kraj niezbędna jest zgoda obu izb parlamentu.
Autor: pk\mtom/jb / Źródło: reuters, pap