Pięcioletnia dziewczynka zginęła od zabłąkanej kuli w Rio de Janeiro

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Dziecko zginęło od zabłąkanej kuli w Rio de Janeiro
Dziecko zginęło od zabłąkanej kuli w Rio de Janeiro
Google Earth
Dziecko zginęło od zabłąkanej kuli w Rio de JaneiroGoogle Earth

Pięcioletnia Eloa została śmiertelnie trafiona zabłąkaną kulą na przedmieściach Rio de Janeiro, tuż po tym, jak w tej samej okolicy siły bezpieczeństwa zastrzeliły 17-latka - poinformowały w sobotę lokalne media. Według organizacji pozarządowej Rio de Paz, dziewczynka jest 15. dzieckiem w wieku poniżej 15 lat śmiertelnie postrzelonym w tym mieście od początku 2022 roku.

Żandarmeria wojskowa poinformowała, że na przedmieściach Rio de Janeiro funkcjonariusze zostali ostrzelani przez dwóch młodych mężczyzn jadących na motocyklu. W trakcie wymiany ognia, według oficjalnej wersji, zginął jeden z napastników, 17-latek. Drugi został aresztowany. Z kolei według jednego ze świadków 17-latek został zastrzelony, mimo że podniósł ręce i chciał się poddać.

Godzinę później okoliczni mieszkańcy wyszli na ulicę, by zaprotestować przeciwko śmierci chłopca. Według świadków, gdy na miejsce przyjechała policja, jeden z funkcjonariuszy oddał strzał ostrzegawczy.

Zabłąkana kula wpadła przez okno do jednego z domów i trafiła pięcioletnią dziewczynkę, która bawiła się na swym łóżku. Postrzał okazał się śmiertelny. Władze twierdzą, że nie wiadomo, skąd padł strzał i kto strzelał. Zapewniają, że w tym czasie i miejscu nie było żadnej policyjnej interwencji.

Nie wiadomo, czy policja zdecydowała się zbadać pocisk i porównać go z bronią użytą przez policjanta.

Kilkanaścioro dzieci śmiertelnie postrzelonych od początku 2022 roku

Organizacja pozarządowa Rio de Paz poinformowała, że mała Eloa jest piętnastym dzieckiem w wieku poniżej 15 lat śmiertelnie postrzelonym w Rio de Janeiro od początku 2022 roku.

Według tej samej organizacji wraz ze śmiercią dziewczynki liczba dzieci i nastolatków zabitych z użyciem broni palnej, "głównie przez zabłąkane kule", w Brazylii wzrosła od 2007 roku do 101.

Rio de Janeiro, a głównie fawele - dzielnice biedy - są od wielu lat areną krwawych starć między gangami narkotykowymi, a także grupami paramilitarnymi. Dochodzi tam często do siłowych interwencji policji. Według organizacji pozarządowych w 2022 roku brazylijska policja zabiła 6429 osób.

Autorka/Autor:js/adso

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: LucasMT / Shutterstock