Brazylia "papuguje rosyjską i chińską propagandę". Wizyta Ławrowa, Waszyngton krytykuje słowa Luli da Silvy

Źródło:
PAP, Reuters

To głęboko problematyczne, jak Brazylia faktycznie i retorycznie podchodzi do wojny w Ukrainie - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby. Odniósł się w ten sposób do słów brazylijskiego prezydenta Luli da Silvy, który uważa, że to Zachód zachęca do wojny w Ukrainie, a nie Rosja, która ją zaatakowała. W Brazylii pojawił się szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow i w poniedziałek oświadczył, że Moskwa jest "wdzięczna brazylijskim przyjaciołom za jednoznaczne zrozumienie genezy sytuacji".

Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva podczas sobotniej wizyty w Pekinie powiedział, że USA i Europa "powinny przestać zachęcać do wojny i zacząć mówić o pokoju".

Wcześniej Lula da Silva zaproponował Ukrainie oddanie Rosji Krymu, by w ten sposób doprowadzić do zakończenia wojny. MSZ w Kijowie odpowiedziało, że Ukraina nie handluje swoimi terytoriami i nie widzi powodu, by oddawać choćby centymetr ukraińskiej ziemi. 

Luiz Inácio Lula da SilvaGetty Images

Biały Dom: Brazylia papuguje rosyjską i chińską propagandę

Do słów Luli odniósł się rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. - Nie mamy żadnych obiekcji, by jakiś kraj próbował doprowadzić do zakończenia wojny w Ukrainie. Ale uważamy, że to głęboko problematyczne, jak Brazylia faktycznie i retorycznie podchodzi do wojny, sugerując, że Stany Zjednoczone i Europa są w jakiś sposób niezainteresowane pokojem albo że jesteśmy współodpowiedzialni za konflikt - powiedział Kirby podczas briefingu prasowego online. - W tym przypadku Brazylia papuguje rosyjską i chińską propagandę, bez żadnego patrzenia na fakty - dodał.

Kirby stwierdził, że Stany Zjednoczone, jak i sama Ukraina chcą sprawiedliwego pokoju. Skrytykował też wcześniejszą wypowiedź Luli o oddaniu Krymu.

- To jest po prostu chybione, zwłaszcza dla kraju, który - jak Brazylia - głosował za podtrzymaniem zasad suwerenności i integralności terytorialnej w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ - powiedział.

Wizyta Ławrowa w Brazylii

Komentując rozpoczętą w poniedziałek wizytę szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa w Brazylii, Wenezueli, Nikaragui i na Kubie, Kirby powiedział, że ma nadzieję, iż dygnitarze tych krajów podczas rozmów z Ławrowem będą wzywać go do zaprzestania bombardowania ukraińskich miast.

- Mamy też nadzieję, że ci suwerenni przywódcy znajdą czas w swoich zapełnionych grafikach, by spotkać się też z ukraińskimi oficjelami - dodał.

Sam Ławrow powiedział w poniedziałek dziennikarzom w Brasilii podczas konferencji z szefem MSZ Brazylii Mauro Vieirą, że Moskwa jest "wdzięczna naszym brazylijskim przyjaciołom za jednoznaczne zrozumienie genezy sytuacji".

Według agencji Reutera podczas wizyty w Brazylii Rosjanin spotka się też z Lulą.

Antyrosyjska demonstracja. "Ławrow, Haga na ciebie czeka"

Wizycie ministra spraw zagranicznych Rosji towarzyszyła antyrosyjska demonstracja.

Aktywiści zorganizowali protest przed rosyjskim konsulatem w Sao Paulo. Przybyli z ukraińskimi flagami i transparentami z hasłami "Ławrow, Haga na ciebie czeka", "Rosja to morderca", skandowali także apele do Moskwy o wycofanie się z Ukrainy.

Autorka/Autor:pp/adso

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: