Wysoki przedstawiciel ONZ narzucił Bośni i Hercegowinie pakiet reform usprawniający prawo wyborcze - wynika z oświadczenia jego biura. Zmiany zakazują m.in. kandydowania skazanym zbrodniarzom wojennym.
Wysoki przedstawiciel wspólnoty międzynarodowej w Bośni i Hercegowinie (BiH) Christian Schmidt wyjaśnił, że celem pakietu jest przywrócenie zaufania wyborców dzięki takim środkom, jak elektroniczne skanowanie, liczenie kart do głosowania i identyfikacja wyborców, a także zwiększenie profesjonalizmu komitetów wyborczych.
Dodał, że wprowadzając do systemu prawnego BiH zmiany, "nadrabia brak działań lokalnych polityków", szczególnie w świetle starań kraju o przystąpienie do Unii Europejskiej.
Posiadający szerokie kompetencje wysoki przedstawiciel wspólnoty międzynarodowej został powołany po zakończeniu wojny w BiH w latach 90. w celu nadzorowania implementacji postanowień zawartych w traktacie pokojowym z Dayton. Tzw. kompetencje bońskie pozwalają mu m.in. narzucać i zmieniać prawa oraz odwoływać urzędników państwowych.
- W październiku mamy wybory samorządowe. Muszę przyznać, że wśród kilku partii politycznych było dużo dobrej woli i mam w tych działaniach wsparcie z nich strony - zaznaczył Schmidt.
Zmiany w prawie wyborczym Bośni i Hercegowinie
Poprawa ordynacji wyborczej to jeden z 14 priorytetów przedstawionych Bośni i Hercegowinie przez Komisję Europejską w związku ze staraniami Sarajewa o przystąpienie do UE.
Jedną ze zmian jest zakaz pełnienia funkcji we władzach ustawodawczych i wykonawczych w tym samym czasie.
Kolejna to zmiana w wyborze urzędników Centralnej Komisji Wyborczej - od wtorku członkowie tego organu nie będą mogli pełnić żadnej funkcji partyjnej ani działać w fundacjach i organizacjach powiązanych z partiami politycznymi w okresie 10 lat poprzedzających kandydaturę.
Wybory lokalne odbędą się w Bośni i Hercegowinie 6 października 2024 r. Wybierani będą burmistrzowie i naczelnicy gmin oraz członkowie rad miejskich i gminnych.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock