Były minister do spraw wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej Dominic Raab został nowym ministrem spraw zagranicznych w rządzie Borisa Johnsona. Zastąpił Jeremy'ego Hunta, który przegrał z nowym premierem walkę o przywództwo w Partii Konserwatywnej. Ministrem obrony został Ben Wallace.
Dominic Raab był jednym z ministrów, którzy zrezygnowali ze stanowiska w listopadzie, protestując przeciwko przyjętej przez ówczesną premier Theresę May strategii negocjacyjnej w sprawie wyjścia ze wspólnoty.
Nowy szef dyplomacji, który od lipca do listopada ubiegłego roku był głównym negocjatorem brytyjskiego rządu w sprawie brexitu, napisał wówczas w liście rezygnacyjnym, że na jego decyzję złożyła się ocena proponowanego reżimu regulacyjnego obejmującego Irlandię Północną, który - jego zdaniem - "stanowi bardzo realne zagrożenie dla integralności Zjednoczonego Królestwa", a także zapisanie "bezterminowego mechanizmu awaryjnego, w którym Unia Europejska ma prawo weta".
Zarazem polityk zaznaczył, że "ponad wszystko nie jest w stanie pogodzić warunków proponowanej umowy z obietnicą, którą złożyliśmy w programie wyborczym w trakcie ostatnich wyborów parlamentarnych". "To jest w gruncie rzeczy kwestia zaufania opinii publicznej" - podkreślił wtedy. Raab otrzymał także tytuł "pierwszego sekretarza stanu", stając się de facto wicepremierem w nowym rządzie, choć nie wiążą się z tym żadne automatyczne dodatkowe prerogatywy.
Jego nominacja do objęcia jednego z najważniejszych stanowisk w nowym rządzie zapowiada, że Johnson planuje znaczące odejście od dotychczasowej linii w negocjacjach z Unią Europejską i będzie domagał się od Brukseli istotnych zmian w projekcie porozumienia ws. opuszczenia Wspólnoty.
Raab zastąpi Jeremy'ego Hunta, który ujawnił, że był gotowy pozostać na dotychczasowym stanowisku w nowej administracji, ale otrzymał ofertę zmiany resortu i zdecydował się ją odrzucić. Jak dodał, planuje teraz poświęcić więcej czasu rodzinie i dzieciom, wracając do tylnych ław rządowych.
Były żołnierz ministrem obrony
Ministrem obrony został były żołnierz brytyjskiej armii Ben Wallace. Do tej pory pełnił funkcję wiceministra spraw wewnętrznych, odpowiedzialnego za bezpieczeństwo i przestępstwa gospodarcze.
Podczas pracy w ministerstwie spraw wewnętrznych, Wallace był m.in. odpowiedzialny za koordynację rządowych działań po ataku terrorystycznym na Moście Westminsterskim w 2017 roku. Przez sześć lat był także szefem parlamentarnej komisji ds. Iranu.
Przed wejściem do polityki i objęciem w 2005 roku mandatu posła, 49-letni Wallace skończył akademię wojskową w Sandhurst i był dowódcą plutonu brytyjskiej armii, służąc m.in. w Irlandii Północnej, Niemczech i na Cyprze.
Javid ministrem finansów
Dotychczasowy minister spraw wewnętrznych Sajid Javid został w środę ministrem finansów w rządzie Johnsona. Stał się pierwszym politykiem wywodzącym się z mniejszości etnicznej, który kiedykolwiek stanął na czele tego resortu.
Javid, który w przeszłości był również ministrem do spraw społeczności, samorządu lokalnego i budownictwa, urodził się w angielskim Rochdale, ale jego rodzice pochodzą z Pakistanu. Posłem do Izby Gmin jest od 2010 roku, reprezentując okręg wyborczy Bromsgrove w hrabstwie Worcestershire.
W referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej w 2016 roku polityk opowiedział się za pozostaniem Zjednoczonego Królestwa we Wspólnocie. Przed wejściem do polityki przez lata pracował w brytyjskiej filii Deutsche Banku.
Nominacja Javida na stanowisko szefa resortu finansów była pierwszą decyzją nowego premiera Borisa Johnsona, który w środę zastąpił ustępującą szefową rządu Theresę May. Dotychczasowy minister finansów Philip Hammond złożył wcześniej rezygnację, wykluczając służenie w nowej administracji z powodu różnic programowych dotyczących strategii wyjścia z Unii Europejskiej.
Eurosceptyczka minister spraw wewnętrznych
Johnson mianował także eurosceptyczkę Priti Patel, urodzoną w Londynie w rodzinie ugandyjskich Hindusów, na nową minister spraw wewnętrznych. Zastępując Javida, będzie drugim z rzędu politykiem na tym stanowisku wywodzącym się z mniejszości etnicznej.
47-letnia polityk zasiada w Izbie Gmin od 2010 roku, reprezentując mieszkańców okręgu wyborczego Witham w południowo-wschodniej Anglii. Patel była w przeszłości w rządzie Theresy May, ale w listopadzie 2017 roku została zmuszona do rezygnacji ze stanowiska ministra do spraw rozwoju międzynarodowego po tym, jak brytyjskie media ujawniły serię jej spotkań z udziałem izraelskich polityków i aktywistów, które nie były wcześniej uzgodnione z brytyjskim MSZ ani premier May.
Jak podała wówczas telewizja BBC, podczas letniego urlopu w Izraelu Patel spotkała się z izraelskimi politykami, w tym z premierem Benjaminem Netanjahu.
Także w środę potwierdzono nominację Liz Truss, byłej naczelnej sekretarz skarbu w ministerstwie finansów, na szefową resortu handlu międzynarodowego.
Na stanowisku ministra ds. wyjścia z Unii Europejskiej pozostanie Stephen Barclay.
Jeden z rywali Johnsona w walce premierostwo i były minister sprawiedliwości Michael Gove otrzymał z kolei głównie ceremonialne stanowisko kanclerza księstwa Lancaster, który odpowiada za zarządzanie majątkiem służącym do wypracowania dochodu brytyjskiego monarchy.
Autor: tmw\mtom / Źródło: PAP